10-11.03.2018 – WARSZTAT: Historia zapisana w ciele – jak słuchać o czym ciało do nas mówi?

Pod wpływem najpierw wychowania, edukacji, a potem różnych doświadczeń życiowych w wielu z nas pojawia się przeświadczenie, że okazywanie emocji, bycie emocjonalnym czy ekspresja uczuć jest – delikatnie mówiąc- nie na miejscu. Mamy obawy, że zostaniemy odrzuceni, źle odebrani. Często są to tylko nasze projekcie i obawy wynikające z doświadczeń, które mają początek w dzieciństwie.

Nikt nas nie nauczył, że właśnie poprzez emocje, poprzez możliwość ich odczuwania i wyrażania żyjemy! Co więcej, jako dzieci nie otrzymaliśmy sygnału, że nieodłącznym elementem naszych emocji jest ciało, poprzez które doświadczamy życia. Dopiero jako dorośli ludzie możemy w pełni świadomie podjąć decyzję o zintegrowaniu ciała z emocjami. To ważny krok ku otworzeniu się na życie!

Jeśli pod wpływem jakiegoś wydarzenia czy nawet tylko jego wyobrażenia lub wspomnienia o nim, pojawia się w nas konkretna emocja, to także w ciele następuje szereg zmian. W sytuacji, kiedy emocja nie może zostać uzewnętrzniona, zostanie zapisana na poziomie ciała. Jeśli więc nie pozwolimy sobie lub nie dostaniemy przyzwolenia na to, aby ją przeżyć i wyrazić, zostanie „zamrożona” w ciele. Chyba każdy z nas pamięta te zatrzymane łzy, wzruszenie, okrzyki złości i wybuchy gniewu, ale też niemożność wyrażenie radości, euforii?

W takim uproszczeniu możemy nakreślić jak powstają w naszym ciele blokady, a w najlepszym wypadku tzw. napięcia psychogenne. Są one szczególnie silne, jeśli to właśnie w dzieciństwie powstały w nas mechanizmy blokowania emocji. Wtedy zakodowało się w nas przekonanie, że jest to nasz mechanizm obronny, a z niego przecież nie tak łatwo jest zrezygnować …

Jeśli chcielibyście doświadczyć jak Wasze ciało reaguje na emocje, na różne sytuacje, a nawet wyobrażenia o nich, jeśli jesteście gotowi posłuchać z otwartością historii jakie zapisało Wasze ciało i dostroić się do tego, co nam komunikuje, to zapraszamy na dwudniowe warsztaty Agnieszki Bonar-Sadulskiej – 10-11 marca 2018  „Historia zapisana w ciele – jak słuchać o czym ciało do nas mówi?”  

Szczegóły -> TUTAJ
oraz pod nr tel  501 805 464
By | 2018-03-01T11:08:51+00:00 Marzec 1st, 2018|Categories: Aktualności, Materiały|Tags: , , , , |

About the Author: