
Blog
Najnowsze wpisy

Zdrowie i choroba - dlaczego warto szukać szerszego rozumienia tego, co nam pokazuje nasze ciało?
Każdy człowiek, borykający się z chorobami, wobec których medycyna akademicka „rozkłada ręce” wie, że materialistyczny paradygmat leczenia nie zawsze znajduje drogę do zdrowia. Licząca kilka tysięcy lat tradycji medycyna chińska opiera rozumienie choroby …
Czytaj dalej
Jakość relacji a poziom świadomości
ROZMYTY Temat relacji: budowanie idealnego wizerunku, wyjątkowość i cierpienie Osoby funkcjonujące głównie w rozmytym poziomie świadomości nawiązują relację w temacie poczucia swojej wyjątkowości lub cierpienia, albo obu tematów jednocześnie. Zlewają…
Czytaj dalej
Poszerzanie świadomości a zmiana paradygmatu poznania
Poziom (pole) świadomości to potencjał postrzegania i rozumienia życia. Potencjał, z którym przychodzimy na świat i który determinuje jego jakość: tworzy fundamenty, na których budowane są przekonania i sposoby rozumienia życia. Przekonania i towarzyszące…
Czytaj dalej
Osobowość unikająca.
Osoba o konstrukcji unikającej jest emocjonalna, refleksyjna, reaguje na niuanse, których inni często nie zauważają. Potrzebuje kontaktów z ludźmi, jednocześnie się ich boi. Często z tego powodu cierpi. Lubi swój świat wewnętrznych przeżyć, choć czasem cz…
Czytaj dalej
Osobowość histrioniczna.
Osobowość histrioniczna to typ gwiazdy, barwna, energetyczna, absorbująca uwagę postać (zarówno kobieta, jak i mężczyzna). Zewnętrznie atrakcyjna, zawsze w centrum uwagi, uwodzicielska, dramatyczna i czarująca, nie lubi samotności. Ekstrawertyczna, zadban…
Czytaj dalej
Listopadowa cisza.
Po długim, upalnym lecie nadchodzi chłodna, zasnuta mgłami i szarością jesień. Czas uspokojenia zgiełku bodźców i wrażeń. Przesłonięta bezbarwnością pora roku subtelnie skłania do zatrzymania się, wyciszenia zewnętrznego i wewnętrznego hałasu. Jeśli…
Czytaj dalej
Osobowość psychopatyczna.
Wiedzeni potocznym rozumieniem pojęcia „psychopata”, mamy w świadomości obraz bezwzględnego seryjnego mordercy albo sadysty znęcającego się nad innymi ludźmi. Kogoś, kto jest wprost niebezpieczny i budzi grozę od pierwszej chwili, albo odsiaduje wyrok w w…
Czytaj dalej.jpg)
Czym jest Psychobiologia?
Termin psychobiologia jest dziś używany przez wiele osób i niekoniecznie dla każdego znaczy to samo. Oficjalna definicja mówi, że psychobiologia to dział psychologii, który zajmuje się wyjaśnianiem zachowania i stanów świadomości w kategoriach procesów fi…
Czytaj dalej
Rycerzyk mamusi.
W sytuacji, gdy relacja matki i ojca nie jest partnerska, dzieci - a w szczególności synowie - stają się jedynymi, którzy mogą „uratować” matkę. W literaturze psychoterapeutycznej proces ten nazywany jest różnie: uwikłanie, uwiedzenie, rola ratownika/part…
Czytaj dalej
Jacy jesteśmy - typy osobowości.
Każdy człowiek ma swoją urodę, zalety, mocne strony, ograniczenia i (chcąc czy nie chcąc) wady. Psychologia - w różnych opracowaniach teoretycznych - klasyfikuje to, co nazywamy osobowością, charakterem, dość jednoznacznie, często nazywając to prawidłowym…
Czytaj dalej
Elementarz poruszania się po sferze uczuć. Cz.III
Sfera emocjonalna człowieka, czy tego chcemy czy nie, determinuje jakość życia każdego z nas. Dostęp do emocji i uczuć, świadomość ich doświadczania, a dalej - umiejętność wyrażania i ekspresji, stanowi o tym jak definiujemy własne życie i jego jakość. Ni…
Czytaj dalej
W czym może pomóc kurs rozwoju osobistego?
Rozwój osobisty i rozwój świadomości mogą być wspierane na różne sposoby. Do podstawowych zaliczana jest fachowa literatura czy motywujące filmy. Jednak znacznie więcej daje podstawowa wiedza i jej bezpośrednie doświadczenie, co oferuje kurs rozwoju osobi…
Czytaj dalej