Grupa terapeutyczna dla mężczyzn cz.2

O tym jakie są plusy pracy w męskiej grupy terapeutycznej w porównaniu z grupą mieszaną opowiada Jola Toporowicz- pomysłodawczynią stworzenia grupy terapeutycznej dla mężczyzn – jedynej tego typu grupy we Wrocławiu oraz założycielka Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia

 

Tego typu spotkania dają niepowtarzalną szansę na autentyczny kontakt, taki bez masek i wizerunków. Jest to ten rodzaj kontaktu, do którego bardzo rzadko dochodzi między mężczyznami w naszej codzienności. Zwykle panowie kontaktują się „poprzez” stanowiska, status majątkowy, pozycję społeczną. Tymczasem grupa jest poza tym, jesteśmy my- jako mężczyźni, i nasze problemy, dylematy, ale i doświadczenie, którym możemy się dzielić.

Poza tym spotkania w męskim gronie w ramach grupy, o którą dba doświadczony psychoterapeuta, pozwalają panom doświadczyć męskiej życzliwej obecności i zobaczyć czym jest poczucie męskiej wspólnoty. Tego typu doświadczenia są niemal niedostępne we współczesnym życiu!

Grupa terapeutyczna, poprzez swoją dynamikę, sprzyja integracji różnych obszarów, w tym typowo męskich: relacje z kobietami, ojcostwo, seks, agresja, rywalizacja. Mężczyzna z „odbudowaną” męską energią wraca do swojego życia z innym jakościowo potencjałem.

Obecnie w naszej społecznej przestrzeni brakuje i zwyczajów, i miejsc, gdzie mężczyźni mogliby uczyć się siebie w kontakcie z innymi panami. Chodzi tutaj o miejsca, które nie są przypisane konkretnym celom typu sport, piwo, kobiety, koncert. Spotkania grupy terapeutycznej stwarzają inną jakość kontaktów; tutaj panowie mogą szczerze porozmawiać o tym z czym mają problem, mogą prosić o wsparcie lub go udzielać. Daje to możliwość nawiązywania typowo męskich więzi opartych na zaufaniu i autentyczności.

Warto uświadamiać mężczyznom, że odnalezienie swojej męskiej siły jest niezbędne nie tylko po to, aby zaistnieć w świecie jako mężczyzna, ale także by spotkać się godnie z innym mężczyzną, z kobietą , aby tworzyć partnerstwo oparte na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Podjęcie tego zadania poprawi także relacje z synami, da potencjał, aby móc nauczyć męskości swoje dzieci, z korzyścią dla wszystkich – także dla córek, którym bardzo potrzebny jest świadomy siebie i odpowiedzialny za swoje emocje ojciec.

____________________________
Informacje i zapisy do grupy terapeutycznejj dla mężczyzn —> TUTAJ

Polecamy także wpisy:

– dlaczego akurat grupa, a nie warsztaty
– dlaczego tak ważne są regularne spotkania
– jakie są korzyści z pracy w męskiej grupie
– o czym potrzebują porozmawiać mężczyźni
I część rozmowy z Jolą Toporowicz

About the Author: