Alexander Poraj-Żakiej 2018-05-22T15:22:50+00:00

Alexander Poraj-Żakiej

dr Alexander Poraj-Żakiej

Coach, doradca biznesu, mistrz zen

Ukończył studia teologiczne i Religioznawstwo we Freiburgu (Niemcy) i w Granadzie (Hiszpania). Doktor teologii chrześcijańskiej, tematem jego pracy doktorskiej była „Struktura tożsamości w mistyce mistrza Eckharta i w duchowości zen”. 

Był prezesem sieci klinik psychosomatycznych z siedzibą w Berlinie. Odbył czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne. Stworzył Akademię Psychosofii w Hiszpanii.

Obecnie jest dyrektorem duchowym ośrodka Benediktushof w Holzkirchen (Niemcy), który należy do największych ośrodków tego typu w Europie. Jest oficjalnym następcą Willigisa Jägera, benedyktyna i mistrza zen, twórcy świeckiej linii „Pusta Chmura”, który w 2003 r. założył Benediktushof.

Jest współzałożycielem fundacji „Mądrość Wschodu i Zachodu” w Niemczech, Hiszpanii i w Polsce. Razem z Willigisem Jägerem jest inicjatorem powstania studium „Duchowość i międzykulturowość” (SpiritualitatundInterkulturalitat) na uniwersytecie we Freiburgu (Niemcy). 

Jest autorem trzech książek wydanych w Polsce: „Rozmowy o codzienności” (wspólnie z Willigisem Jagerem), „Zen w codzienności” oraz „Wprowadzenie do Zen”.

Prowadzi kursy, warsztaty i wykłady w całej Europie.

Prywatnie ojciec dwóch córek.