Jeśli napiszemy, że okres buntu nastolatka to piękny czas, wywołamy najpewniej wzburzenie u większości rodziców. I to wzburzenie będzie w pełni zrozumiałe, bo dostrzeganie uroku w krzykach, obelgach, (za) mocnym makijażu, (za) głośnym śmiechu i (zbyt) ostentacyjnych zachowaniach zakrawa na sadomasochizm. A jednak kiedy kurz po burzy opada i patrzymy na młodych ludzi, nie zawężając się do typowych dla tego okresu wybryków, pokazuje się coś wspaniałego, świeżego i zachwycającego… w swoim uporze, w nieposkromionej manifestacji, w intensywności. Co dokładnie z tego okresu i w jaki sposób może się nam, dorosłym, przysłużyć do naszego rozwoju – o tym więcej w podcaście;).
Z Jolantą Toporowicz rozmawiamy o rodzącej się kobiecości i męskości, o tym, jaka jest w tym okresie rola matki, a jaka ojca, na czym polegają główne różnice w dojrzewaniu chłopców i dziewcząt.
Szczególną uwagę poświęcamy samemu sednu procesu indywiduacji, starając się rzucić nowe światło na to, jak widzimy często nieznośne (bo właśnie takie są:) zachowania młodych ludzi.
Jolanta Toporowicz objaśnia także, jakie są skutki bierności rodziców oraz braku odzwierciedlenia emocji i uczuć nastolatków. Poruszamy również temat planu dorosłych wobec dzieci i chęci bycia rodzicem idealnym. Jolanta Toporowicz daje także kilka wskazówek skierowanych do dorosłych, którzy borykają się z własnymi niełatwy emocjami i uczuciami wywołanymi (w najprostszej interpretacji) zachowaniem nastolatków.
Zapraszamy serdecznie do wysłuchania 2 podcastu z serii „Nastolatki na wolności, czyli jak budować wartościową relację z dorastającym dzieckiem”.
Jolanta Toporowicz
Anna Ślubowska

Pin It on Pinterest

Share This