10-11.03.2018 - WARSZTAT: Historia zapisana w ciele - jak słuchać o czym ciało do nas mówi?

Pod wpływem najpierw wychowania, edukacji, a potem różnych doświadczeń życiowych w wielu z nas pojawia się przeświadczenie, że okazywanie emocji, bycie emocjonalnym czy ekspresja uczuć jest - delikatnie mówiąc- nie na miejscu. Mamy obawy, że zostaniemy odrzuceni, źle odebrani. Często są to tylko nasze projekcie i obawy wynikające z doświadczeń, które mają początek w dzieciństwie.


Nikt nas nie nauczył, że właśnie poprzez emocje, poprzez możliwość ich odczuwania i wyrażania żyjemy! Co więcej, jako dzieci nie otrzymaliśmy sygnału, że nieodłącznym elementem naszych emocji jest ciało, poprzez które doświadczamy życia. Dopiero jako dorośli ludzie możemy w pełni świadomie podjąć decyzję o zintegrowaniu ciała z emocjami. To ważny krok ku otworzeniu się na życie!


Jeśli pod wpływem jakiegoś wydarzenia czy nawet tylko jego wyobrażenia lub wspomnienia o nim, pojawia się w nas konkretna emocja, to także w ciele następuje szereg zmian. W sytuacji, kiedy emocja nie może zostać uzewnętrzniona, zostanie zapisana na poziomie ciała. Jeśli więc nie pozwolimy sobie lub nie dostaniemy przyzwolenia na to, aby ją przeżyć i wyrazić, zostanie „zamrożona” w ciele. Chyba każdy z nas pamięta te zatrzymane łzy, wzruszenie, okrzyki złości i wybuchy gniewu, ale też niemożność wyrażenie radości, euforii?


W takim uproszczeniu możemy nakreślić jak powstają w naszym ciele blokady, a w najlepszym wypadku tzw. napięcia psychogenne. Są one szczególnie silne, jeśli to właśnie w dzieciństwie powstały w nas mechanizmy blokowania emocji. Wtedy zakodowało się w nas przekonanie, że jest to nasz mechanizm obronny, a z niego przecież nie tak łatwo jest zrezygnować ...


Jeśli chcielibyście doświadczyć jak Wasze ciało reaguje na emocje, na różne sytuacje, a nawet wyobrażenia o nich, jeśli jesteście gotowi posłuchać z otwartością historii jakie zapisało Wasze ciało i dostroić się do tego, co nam komunikuje, to zapraszamy na dwudniowe warsztaty Agnieszki Bonar-Sadulskiej - 10-11 marca 2018  "Historia zapisana w ciele - jak słuchać o czym ciało do nas mówi?"  


Szczegóły -> TUTAJ
oraz pod nr tel  501 805 464

Opublikowano w:

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką EAP z 26 letnim doświadczeniem, założycielką i właścicielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia, a także współzałożycielką Polsko-Niemieckiej Fundacji Willigisa Jaegera.


Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczeń i obserwacji, opracowałam autorską mapę poziomów świadomości ego, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce zawodowej. Jestem również autorką książki „(Nie)zwyczajne ja”.

Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

23 wrzesień, 2019

16-20 września 2019 - Ukryty przekaz choroby

Za nami pierwsza edycja nowego warsztatu autorstwa dr Marzanny Radziszewskiej-Konopki i mgr Jolanty Toporowicz, czyli treningu identyfikacji i uwalniania emocji "Ukryty przekaz choroby". W przepięknej i sprzyjającej pracy oraz skupieniu Zagrodzie Ojrzanów…

Czytaj dalej

13 wrzesień, 2019

AKCEPTACJA - różne perspektywy

Powoli i spokojnie, kojąc ciepłym światłem, nadchodzi jesień. Łagodnie zaprasza do zatrzymania się i refleksji nad życiem oraz jego zmienną naturą. Przyroda przejawiająca się w stałej przemianie, wzroście, rozkwicie, uspokojeniu i uśpieniu, prezentuje swo…

Czytaj dalej

23 sierpień, 2019

Nasze „ja” w perspektywie egocentryzmu

Żyjemy w epoce nazwanej przez Paula Crutzena antropocenem, czyli erą człowieka. Czym ona jest i  jakie ma to konsekwencje dla nas wszystkich, od 40 lat pokazuje w swojej twórczości wybitny francuski dziennikarz i fotograf Yann Arthus Bertrand  http://www.…

Czytaj dalej