5 jubileusz Fundacji Mądrość Wschodu i Zachodu

To już pięć lat!

6 maja 2012 Willigis Jager i jego wieloletni uczeń oraz oficjalny następca, Alexander Poraj-Żakiej, uroczyście  rozpoczęli działalność polskiej Fundacji Mądrość Wschodu i Zachodu. Teraz, po pięciu latach, czas na jubileusz!

Na początek: dlaczego Fundacja?

Fundacja Willigisa Jagera to odpowiedź na potrzeby i dylematy współczesnego człowieka. To próba towarzyszenia ludziom pytającym „Kim jestem?”. Mimo postępu technicznego oraz zdecydowanej poprawy standardu naszego życia, w tym jego długości i jakości, większość z nas wciąż poszukuje celu i sensu swego życia. „Duchowość w XXI wieku, czy to możliwe?” -  wielu z nas powątpiewa, a zaspakajanie coraz bardziej wyrafinowanych zachcianek  materialnych nie karmi naszej duszy….

…i dlatego  Mądrość Wschodu i Zachodu!

Większość naszych rozterek i poszukiwań  duchowych ma charakter uniwersalny i nie jest  związana z konkretną szerokością geograficzną. Gdybyśmy więc w poszukiwaniu odpowiedzi przestali się ograniczać do jednego kręgu kulturowego?

Propozycja Fundacji  jest prosta- skorzystajmy z mądrości szeroko rozumianego Wschodu i Zachodu. W zen oraz kontemplacji chrześcijańskiej współczesny człowiek odnaleźć może inspirujące wskazówki, które pomagają odkryć wewnętrzny azymut w życiu -  oto propozycja pierwszej w  Europie świeckiej linii zen Pusta Chmura. Dzięki otwarciu się na bogactwo więcej niż jednej tradycji zyskujemy  dostęp do prawdziwej mądrości Wschodu  i Zachodu.

Świecka duchowość – potrzebna od zaraz!

Fundacja od początku swego istnienia propaguje integralne myślenie i działanie nie tylko w obszarze psychoterapii, coachingu, ale także w biznesie.  Podstawą do  tego jest świecka duchowość linii zen Pusta Chmura. To odpowiedź na duchowy głód współczesnego człowieka, potrzebę duchowości bez konieczności rezygnacji z rodziny, pasji, przyjaciół i aktywności zawodowej.

W świecie zbyt jednostronnej dominacji tylko jednego konkretnego światopoglądu oraz niechęci do odmienności, świecka duchowość staje się szansą na odnalezienie jedności, a nie podsycanie podziałów.

Warsztaty i zajęcia  w Euphonii

Instytut Rozwoju Osobistego Euphonia wspiera i propaguje działania Fundację  od początku jej istnienia. Warsztaty oraz spotkania to praktyczna odsłona integralnego spojrzenia na człowieka i jego rozwój. Taki też charakter ma autorski Kurs Roczny  Bądź sobą. Program kursu to propozycja  dla tych, którzy szukają w swoim życiu równowagi między codzienną aktywnością, a duchowością oraz dążą do harmonijnego rozwoju osobistego, tak na polu zawodowym jak i prywatnym.

Wspominamy ...

Debatowaliśmy międzynarodowo!

Wiosną 2013 Fundacja zorganizowała we Wrocławiu Międzynarodowy Kongres zatytułowany Człowiek w obliczu sensu życia. Dialog  współczesnej nauki  z duchowością.  Obok założycieli Fundacji udział w Kongresie wzięli między innymi Paul Kohtes, prof. Tobias Esch, prof. Krzysztof Meisner, prof. Jerzy Vetulani, dr Alfred Lange  oraz Wojciech Eichelberger.

Kongres pokazał nam wszystkim, że integracja nauki z duchowością to dobry  zaczyn dla twórczego fermentu w XXI wieku! Potwierdzeniem tego była późniejsza debata Alexandra Poraj- Żakieja z Krzysztofem Meisnerem.

Medytacja to jest to!

Praktyczna, dostępna bez większych przygotowań i nakładów finansowych, praktyka uważności to jeden z filarów działalności Fundacji. Dzięki  regularnie organizowanym warsztatom i odosobnieniom Mądrość Wschodu i Zachodu sprawia, że praktyka uważności staje się coraz lepiej znana  i częściej praktykowana. Przykładem tego są regularne cotygodniowe zazen odbywające się we Wrocławiu i Katowicach. 

Medytujemy także wyjazdowo! 

Z radością witamy każde sesshin czyli odosobnienie medytacyjne, które od 2012 są  organizowane dwa razy do roku w Antoniowie. W otoczeniu górskiej przyrody, przez kilka dni, w coraz liczniejszym składzie medytujemy i słuchamy wykładów  wygłaszanych przez Alexandra w  ramach teisho.  To prawdziwy powód do dumy!

Z fundacją czytamy i słuchamy

Fundacja to  także działalność wydawnicza. Z radością powitaliśmy długo wyczekiwany zapis rozmów Willigisa Jagera oraz  jego następcy Alexandra - Rozmowy o  codzienności. Z kolei Zen w codzienności, będący zbiorem wykładów Alexandrastał się dla wielu z nas nieocenioną pomocą podczas praktykowania uważności w codzienności.

Fundacja w Internecie: zataczamy coraz szersze kręgi

Fundacja  idzie z duchem czasu, aktywnie korzystając  z dobrodziejstw Internetu. Z niecierpliwością czekamy na kolejny wpis  na blogu www.wszystkoJEDNO.com,  to tutaj znajdujemy inspirację  do kolejnych duchowych poszukiwań. Blog uświadamia nam, jak bardzo nasze koncepcje dotyczące praktyki i jej efektów mijają się z tym „jak jest”.  

Dzięki aktywności na portalach społecznościowych oraz dbałości o jakość materiałów na stronie internetowej  www.jagerfundacja.pl Mądrość Wschodu i Zachodu jest  coraz bardziej widoczna w Internecie. Dowodem  na to jest  wzrost  liczby odsłon  i odwiedzin internautów.

Dziękujemy wszystkim naszym miłośnikom i sympatykom, także w rzeczywistości wirtualnej!

Księgarnia Fundacji 

W 2017 roku Fundacja poszerzyła  swoja działalność o księgarnię internetową. Można tu znaleźć ciekawe publikacje dotyczące duchowości, medytacji oraz rozwoju osobistego w nurcie świeckiej linii  Pusta Chmura. To idealne miejsce dla szukających inspiracji i tych, którzy lubią wartościowe książki. Tutaj znajdziemy coś dla siebie!

O biznesie inaczej

Poprzez działania Fundacji uświadamiamy, że duchowy wymiar  może mieć także biznes oraz zarządzanie firmą. Warsztaty z udziałem P. Kohtesa oraz udział w  targach Career Expo  są tego najlepszym przykładem. Świecka duchowość integruje różne aspekty naszego życia, w tym pole aktywności zawodowej i prywatnej.

Zapraszamy do wspólnego  świętowania, a Fundacji i wszystkim jej sympatykom  życzymy kolejnych okazji do działania i poszukiwań duchowych!

Opublikowano w:

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką EAP z 26 letnim doświadczeniem, założycielką i właścicielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia, a także współzałożycielką Polsko-Niemieckiej Fundacji Willigisa Jaegera.


Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczeń i obserwacji, opracowałam autorską mapę poziomów świadomości ego, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce zawodowej. Jestem również autorką książki „(Nie)zwyczajne ja”.

Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

23 wrzesień, 2019

16-20 września 2019 - Ukryty przekaz choroby

Za nami pierwsza edycja nowego warsztatu autorstwa dr Marzanny Radziszewskiej-Konopki i mgr Jolanty Toporowicz, czyli treningu identyfikacji i uwalniania emocji "Ukryty przekaz choroby". W przepięknej i sprzyjającej pracy oraz skupieniu Zagrodzie Ojrzanów…

Czytaj dalej

13 wrzesień, 2019

AKCEPTACJA - różne perspektywy

Powoli i spokojnie, kojąc ciepłym światłem, nadchodzi jesień. Łagodnie zaprasza do zatrzymania się i refleksji nad życiem oraz jego zmienną naturą. Przyroda przejawiająca się w stałej przemianie, wzroście, rozkwicie, uspokojeniu i uśpieniu, prezentuje swo…

Czytaj dalej

23 sierpień, 2019

Nasze „ja” w perspektywie egocentryzmu

Żyjemy w epoce nazwanej przez Paula Crutzena antropocenem, czyli erą człowieka. Czym ona jest i  jakie ma to konsekwencje dla nas wszystkich, od 40 lat pokazuje w swojej twórczości wybitny francuski dziennikarz i fotograf Yann Arthus Bertrand  http://www.…

Czytaj dalej