Ciało naszym skarbem ...

Ciało naszym skarbem…..

Zwykliśmy traktować nasze ciało przedmiotowo, oczekując jego sprawności oraz niezawodności. Zasługuję na dobre samopoczucie i zdrowie  - myślimy - przecież dbam o siebie: uprawiam sport, zdrowo się odżywiam, regularnie sprawdzam cholesterol

……pod warunkiem że nie sprawia większych problemów?

Fizyczna niemoc, ból lub choroba to dla większości z nas przykra niespodzianka, na którą reagujemy  niedowierzaniem lub złością. Utrata kontroli nad organizmem przeraża i wytrąca z równowagi, a  pragnienie odzyskania iluzorycznej władzy nad ciałem wydaje się napędzać wart miliony dolarów rynek badań lekarskich, laboratoryjnych testów oraz lekarstw.

Popatrzeć na ciało inaczej!

Psychobiologia proponuje w tym miejscu inne, mniej znane w naszej zachodniej kulturze, spojrzenie na zagadnienie zdrowia oraz choroby i  jej przyczyn, a także warunków koniecznych do wyzdrowienia. Nowe podejście to potraktowanie ciała nie jak podwładnego, lecz jako równorzędnego partnera, pełnego mądrości oraz budzących szacunek i respekt praw i zasad.

Dlaczego warto słuchać ciała?

Po pierwsze - jest od nas „starsze.” Dzięki informacji zapisanej w genach i przekazom transgeneracyjnym ma dostęp od wiedzy zdobywanej przez naszych bliskich i dalszych przodków.
Po drugie - działa logicznie i jest konsekwentne. Inaczej niż my, mający trudność z dotrzymywaniem noworocznych postanowień, nasze ciało - jeśli tylko coś jest nam niezbędne do biologicznego przeżycia, zrobi to bez oglądania się na etykę, zasady lub normy kulturowe. 

I co my na to?

Na powyższe prawa, jakimi rządzi się nasze ciało możemy zareagować dwojako. Możemy poczuć się zdetronizowani, pozbawieni władzy i kontroli, zezłoszczeni i upokorzeni  faktem, że podlegamy prawom innym niż te, które sami ustaliliśmy. Przypominamy wtedy kontestującego prawo grawitacji, zdziwionego każdym  spadającym jabłkiem, każdym nie chcącym unosić się w powietrzu przedmiotem.

Możemy wybrać także inne rozwiązanie. Tak jak poznanie praw fizyki, w tym grawitacji oraz aerodynamiki, pozwoliło człowiekowi na skonstruowanie pierwszej maszyny latającej, tak i my możemy  zgłębić prawa naszego  ciała, przyjąć je do wiadomości, i w dalszej kolejności zrobić z nich sensowny użytek.

Życie wie co dobre!

Kluczem do zobaczenia własnego życia i zdrowia w szerszej perspektywie jest zaakceptowanie z pokorą faktu, iż jako istoty ludzkie  nie tyle podlegamy  racjonalnym prawom  i dokonujemy świadomych wyborów,  lecz rządzą nami zasady życia opartego na biologii i jej dynamice. 

Wspaniałą wiadomością jest przy tym  fakt, że mimo tego iż nasz organizm raczej nie spełni wszystkich naszych zachcianek, wykazuje on, jak wszystko co żywe i dynamiczne, nieprawdopodobną zdolność do zmian i  dostosowywania się do okoliczności. Tym samym nigdy nie jest za późno na nawiązaniu dialogu z własnym ciałem, skorzystanie z jego mądrości i wykorzystanie tej wiedzy. Poprzez rozwój osobisty może poprawić się jakość naszego życia, także w aspekcie cielesnym. 


__________________

Zapraszamy do galerii zdjęć ze szkolenia z Psychobiologii, które 19.03.2017 poprowadziła dr n.med. Marzanna Radziszewska-Konopka ---> TUTAJ

Kalendarium szkoleń z psychobiologii --> TUTAJ

Opublikowano w:

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką EAP z 26 letnim doświadczeniem, założycielką i właścicielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia, a także współzałożycielką Polsko-Niemieckiej Fundacji Willigisa Jaegera.


Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczeń i obserwacji, opracowałam autorską mapę poziomów świadomości ego, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce zawodowej. Jestem również autorką książki „(Nie)zwyczajne ja”.

Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

23 wrzesień, 2019

16-20 września 2019 - Ukryty przekaz choroby

Za nami pierwsza edycja nowego warsztatu autorstwa dr Marzanny Radziszewskiej-Konopki i mgr Jolanty Toporowicz, czyli treningu identyfikacji i uwalniania emocji "Ukryty przekaz choroby". W przepięknej i sprzyjającej pracy oraz skupieniu Zagrodzie Ojrzanów…

Czytaj dalej

13 wrzesień, 2019

AKCEPTACJA - różne perspektywy

Powoli i spokojnie, kojąc ciepłym światłem, nadchodzi jesień. Łagodnie zaprasza do zatrzymania się i refleksji nad życiem oraz jego zmienną naturą. Przyroda przejawiająca się w stałej przemianie, wzroście, rozkwicie, uspokojeniu i uśpieniu, prezentuje swo…

Czytaj dalej

23 sierpień, 2019

Nasze „ja” w perspektywie egocentryzmu

Żyjemy w epoce nazwanej przez Paula Crutzena antropocenem, czyli erą człowieka. Czym ona jest i  jakie ma to konsekwencje dla nas wszystkich, od 40 lat pokazuje w swojej twórczości wybitny francuski dziennikarz i fotograf Yann Arthus Bertrand  http://www.…

Czytaj dalej