Ciało naszym skarbem ...

Ciało naszym skarbem…..

Zwykliśmy traktować nasze ciało przedmiotowo, oczekując jego sprawności oraz niezawodności. Zasługuję na dobre samopoczucie i zdrowie  - myślimy - przecież dbam o siebie: uprawiam sport, zdrowo się odżywiam, regularnie sprawdzam cholesterol

……pod warunkiem że nie sprawia większych problemów?

Fizyczna niemoc, ból lub choroba to dla większości z nas przykra niespodzianka, na którą reagujemy  niedowierzaniem lub złością. Utrata kontroli nad organizmem przeraża i wytrąca z równowagi, a  pragnienie odzyskania iluzorycznej władzy nad ciałem wydaje się napędzać wart miliony dolarów rynek badań lekarskich, laboratoryjnych testów oraz lekarstw.

Popatrzeć na ciało inaczej!

Psychobiologia proponuje w tym miejscu inne, mniej znane w naszej zachodniej kulturze, spojrzenie na zagadnienie zdrowia oraz choroby i  jej przyczyn, a także warunków koniecznych do wyzdrowienia. Nowe podejście to potraktowanie ciała nie jak podwładnego, lecz jako równorzędnego partnera, pełnego mądrości oraz budzących szacunek i respekt praw i zasad.

Dlaczego warto słuchać ciała?

Po pierwsze - jest od nas „starsze.” Dzięki informacji zapisanej w genach i przekazom transgeneracyjnym ma dostęp od wiedzy zdobywanej przez naszych bliskich i dalszych przodków.
Po drugie - działa logicznie i jest konsekwentne. Inaczej niż my, mający trudność z dotrzymywaniem noworocznych postanowień, nasze ciało - jeśli tylko coś jest nam niezbędne do biologicznego przeżycia, zrobi to bez oglądania się na etykę, zasady lub normy kulturowe. 

I co my na to?

Na powyższe prawa, jakimi rządzi się nasze ciało możemy zareagować dwojako. Możemy poczuć się zdetronizowani, pozbawieni władzy i kontroli, zezłoszczeni i upokorzeni  faktem, że podlegamy prawom innym niż te, które sami ustaliliśmy. Przypominamy wtedy kontestującego prawo grawitacji, zdziwionego każdym  spadającym jabłkiem, każdym nie chcącym unosić się w powietrzu przedmiotem.

Możemy wybrać także inne rozwiązanie. Tak jak poznanie praw fizyki, w tym grawitacji oraz aerodynamiki, pozwoliło człowiekowi na skonstruowanie pierwszej maszyny latającej, tak i my możemy  zgłębić prawa naszego  ciała, przyjąć je do wiadomości, i w dalszej kolejności zrobić z nich sensowny użytek.

Życie wie co dobre!

Kluczem do zobaczenia własnego życia i zdrowia w szerszej perspektywie jest zaakceptowanie z pokorą faktu, iż jako istoty ludzkie  nie tyle podlegamy  racjonalnym prawom  i dokonujemy świadomych wyborów,  lecz rządzą nami zasady życia opartego na biologii i jej dynamice. 

Wspaniałą wiadomością jest przy tym  fakt, że mimo tego iż nasz organizm raczej nie spełni wszystkich naszych zachcianek, wykazuje on, jak wszystko co żywe i dynamiczne, nieprawdopodobną zdolność do zmian i  dostosowywania się do okoliczności. Tym samym nigdy nie jest za późno na nawiązaniu dialogu z własnym ciałem, skorzystanie z jego mądrości i wykorzystanie tej wiedzy. Poprzez rozwój osobisty może poprawić się jakość naszego życia, także w aspekcie cielesnym. 


__________________

Zapraszamy do galerii zdjęć ze szkolenia z Psychobiologii, które 19.03.2017 poprowadziła dr n.med. Marzanna Radziszewska-Konopka ---> TUTAJ

Kalendarium szkoleń z psychobiologii --> TUTAJ

Opublikowano w: tagi
  • koncepcja psychobiologii
  • marzanna radziszewska
  • marzanna radziszewska wrocław
  • psychobiologia
  • psychobiologia wrocław
  • wpływ emocji na zdrowie
  • wykład z psychobiologii
  • wykład z psychobiologii wrocław
  • zdrowie i choroba

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jolanta Toporowicz, psychoterapeutka z prawie 30 letnim doświadczeniem zawodowym.
Twórczyni Mapy poziomów świadomości ego MapaJa oraz Rocznego Kursu "Zaufać sobie". Autorka książek: "(Nie)zwyczajne ja" i "MapaJa Jakość życia w świetle poziomów świadomości ego. Prowadzi kursy, treningi, indywidualne konsultacje i mentoring.


Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

18 październik, 2021

Chaos, zamęt informacyjny, lęk- jak sobie z nimi radzić?

Szok, przedłużająca się opresja i zmęczenie perspektywą przedłużającego się straszenia koszmarnymi scenariuszami powoduje, że skłonni jesteśmy przyjąć każde „gotowe rozwiązanie”, by wreszcie udręka się skończyła… Kryzys, w którym przyszło nam żyć jest, ja…

Czytaj dalej

04 październik, 2021

Jak dziedziczona świadomość determinuje nasze życie?

Jakie są różnice pomiędzy wpływem trudnych, traumatycznych przeżyć, a poziomem świadomości? Czy każde cierpienie uszlachetnia? Czym jest poczucie bezsensu i jak z niego wyjść? To kilka z wielu pytań zadanych po lekturze książki "MapaJa®. Jakość życia w pe…

Czytaj dalej