Ciało naszym skarbem ...

Ciało naszym skarbem…..

Zwykliśmy traktować nasze ciało przedmiotowo, oczekując jego sprawności oraz niezawodności. Zasługuję na dobre samopoczucie i zdrowie  - myślimy - przecież dbam o siebie: uprawiam sport, zdrowo się odżywiam, regularnie sprawdzam cholesterol

……pod warunkiem że nie sprawia większych problemów?

Fizyczna niemoc, ból lub choroba to dla większości z nas przykra niespodzianka, na którą reagujemy  niedowierzaniem lub złością. Utrata kontroli nad organizmem przeraża i wytrąca z równowagi, a  pragnienie odzyskania iluzorycznej władzy nad ciałem wydaje się napędzać wart miliony dolarów rynek badań lekarskich, laboratoryjnych testów oraz lekarstw.

Popatrzeć na ciało inaczej!

Psychobiologia proponuje w tym miejscu inne, mniej znane w naszej zachodniej kulturze, spojrzenie na zagadnienie zdrowia oraz choroby i  jej przyczyn, a także warunków koniecznych do wyzdrowienia. Nowe podejście to potraktowanie ciała nie jak podwładnego, lecz jako równorzędnego partnera, pełnego mądrości oraz budzących szacunek i respekt praw i zasad.

Dlaczego warto słuchać ciała?

Po pierwsze - jest od nas „starsze.” Dzięki informacji zapisanej w genach i przekazom transgeneracyjnym ma dostęp od wiedzy zdobywanej przez naszych bliskich i dalszych przodków.
Po drugie - działa logicznie i jest konsekwentne. Inaczej niż my, mający trudność z dotrzymywaniem noworocznych postanowień, nasze ciało - jeśli tylko coś jest nam niezbędne do biologicznego przeżycia, zrobi to bez oglądania się na etykę, zasady lub normy kulturowe. 

I co my na to?

Na powyższe prawa, jakimi rządzi się nasze ciało możemy zareagować dwojako. Możemy poczuć się zdetronizowani, pozbawieni władzy i kontroli, zezłoszczeni i upokorzeni  faktem, że podlegamy prawom innym niż te, które sami ustaliliśmy. Przypominamy wtedy kontestującego prawo grawitacji, zdziwionego każdym  spadającym jabłkiem, każdym nie chcącym unosić się w powietrzu przedmiotem.

Możemy wybrać także inne rozwiązanie. Tak jak poznanie praw fizyki, w tym grawitacji oraz aerodynamiki, pozwoliło człowiekowi na skonstruowanie pierwszej maszyny latającej, tak i my możemy  zgłębić prawa naszego  ciała, przyjąć je do wiadomości, i w dalszej kolejności zrobić z nich sensowny użytek.

Życie wie co dobre!

Kluczem do zobaczenia własnego życia i zdrowia w szerszej perspektywie jest zaakceptowanie z pokorą faktu, iż jako istoty ludzkie  nie tyle podlegamy  racjonalnym prawom  i dokonujemy świadomych wyborów,  lecz rządzą nami zasady życia opartego na biologii i jej dynamice. 

Wspaniałą wiadomością jest przy tym  fakt, że mimo tego iż nasz organizm raczej nie spełni wszystkich naszych zachcianek, wykazuje on, jak wszystko co żywe i dynamiczne, nieprawdopodobną zdolność do zmian i  dostosowywania się do okoliczności. Tym samym nigdy nie jest za późno na nawiązaniu dialogu z własnym ciałem, skorzystanie z jego mądrości i wykorzystanie tej wiedzy. Poprzez rozwój osobisty może poprawić się jakość naszego życia, także w aspekcie cielesnym. 


__________________

Zapraszamy do galerii zdjęć ze szkolenia z Psychobiologii, które 19.03.2017 poprowadziła dr n.med. Marzanna Radziszewska-Konopka ---> TUTAJ

Kalendarium szkoleń z psychobiologii --> TUTAJ

Opublikowano w: tagi
  • koncepcja psychobiologii
  • marzanna radziszewska
  • marzanna radziszewska wrocław
  • psychobiologia
  • psychobiologia wrocław
  • wpływ emocji na zdrowie
  • wykład z psychobiologii
  • wykład z psychobiologii wrocław
  • zdrowie i choroba

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jolanta Toporowicz, psychoterapeutka z prawie 30 letnim doświadczeniem zawodowym.
Twórczyni Mapy poziomów świadomości ego MapaJa oraz Rocznego Kursu "Zaufać sobie". Autorka książek: "(Nie)zwyczajne ja" i "MapaJa Jakość życia w świetle poziomów świadomości ego. Prowadzi kursy, treningi, indywidualne konsultacje i mentoring.


Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

12 lipiec, 2021

Zmiana

Pomimo pięknego lata wisi nad nami widmo zagrożenia. Media nie zaprzestają informowania o nim, jak i o jedynie słusznym rozwiązaniu. W prosty i przewidywalny sposób rodzi się konflikt między ludźmi, którzy różnią się sposobem rozumienia tego, co się dziej…

Czytaj dalej

31 maj, 2021

Zagadka powtarzających się scenariuszy.

Zagadka powtarzających się scenariuszy. Nowa rzeczywistość, od kilkunastu miesięcy stawiająca nas przed faktem nieuchronnych zmian staje się coraz bardziej wymagająca. Zmienia się nasz sposób myślenia, styl życia, edukacji, pracy i ochrony zdrowia. Chaos …

Czytaj dalej