Czy dobrze znasz swoje ciało?

Relacja z własnym ciałem to dla wielu z nas niekończący się koncert życzeń. Mniej ważyć, lepiej wyglądać, nie chorować - oto jakie miewamy marzenia. Nierealistyczne oczekiwania pozbawiają nas często radości życia i możliwości doświadczenia go wszystkimi zmysłami tu i teraz.

Popatrzmy chociażby na wyśrubowane wzorce idealnej sylwetki.  Czy znamy choć jedną osobę, w której ów ideał wywoływałby uczucie zadowolenia lub satysfakcji z własnego ciała? Jednak podświadomie większość z nas przeczuwa, że możliwy jest głębszy kontakt z ciałem, inny niż ten, który znamy na co dzień.

W pewnym momencie przychodzi więc czas na zmianę podejścia, na nawiązanie dobrej relacji z własnym ciałem. Aby tak się stało warto wziąć udział w rocznym Kursie Rozwoju Osobistego Być sobą.


Dlaczego nie rozumiem języka swojego ciała?

Największą przeszkodą w nawiązaniu zdrowego kontaktu z własnym ciałem jest nieznajomość  języka, jakim do nas przemawia. Dzieje się tak, gdy obdarzamy nadmiernym zaufaniem słowa, myśli oraz wyobrażenia, a nieczuli jesteśmy na naturalne sygnały wysyłane przez nasz organizm. Odcięcie się od ciała może  nastąpić poprzez intensywną pracę oraz „poprawianie” ciała sportem lub zabiegami medycyny plastycznej.

Zajęcia w ramach Kursu Być sobą to dla wielu z nas tak naprawdę kurs dla początkujących, szansa na zrozumienie zapomnianego języka własnego ciała!

 

Etap pierwszy – usłysz swoje ciało!

W czasie zajęć uczymy się rezygnacji z nastawienia powinienem czuć na rzecz postawy co naprawdę czuję.  W atmosferze akceptacji, bez oceniania i zbędnych komentarzy, oswajamy się z fizyczną odsłoną strachu, radości czy smutku. Być może po raz pierwszy od dawna mamy okazję poczuć, gdzie nasze ciało skryło niewyrażone emocje. 

Praktyczne ćwiczenia, w tym tak proste i zawsze dostępne, jak obserwacja własnego oddechu, to skuteczny sposób na lepsze poznanie własnego ciała. Świadomość napięć w ciele, wyczuwanie komunikatów jakie nam wysyła  – oto narzędzia poznawane i ćwiczone podczas zajęć.

 

Etap drugi – zaufaj mu, ono wie co dobre!

Roczny  Kurs Rozwoju Osobistego Być sobą sprzyja budowaniu zaufania do ciała: stopniowo, zamiast oczekiwać, że ciało będzie spełniać nasze, nie zawsze rozsądne i realne, oczekiwania, zwłaszcza, gdy dotyczą wyglądu i sprawności fizycznej, wsłuchujemy się w jego potrzeby.

Cenną pomocą na drodze do odzyskiwania zaufania względem ciała są intensywne zajęcia z psychobiologii. Warsztaty i wykłady, prowadzone przez doświadczonego lekarza, prezentują holistyczne podejście do zagadnień choroby i zdrowia, integrując osiągnięcia medycyny i psychologii. Psychobiologia konfrontuje nas z przekonaniem, że  zdrowie, zarówno fizyczne jak i emocjonalne,  może być odbiciem nie tylko bieżących wydarzeń, lecz także swoistym zapisem wieloletnich przeżyć, w tym przede wszystkim nierozwiązanych konfliktów wewnętrznych. Co ważne, są to nie tylko nasze własne konflikty ale także, co bywa zaskakujące, doświadczenia i ślady dramatycznych przeżyć naszych przodków. Psychobiologia widzi ponadto w chorobie oraz powtarzających się cyklicznie problemach życiowych cenny i możliwy od odczytania komunikat, a nie, jak chce tego nasza kultura, usterki, pomyłki lub błędy.

Dzięki udziałowi w zajęciach stajemy się świadomi złożoności  procesów biologicznych, jakim wszyscy podlegamy. Pogłębiona refleksja, oparta na szczerej zadumie nad historią własnego życia oraz losów bliskich i dalszych krewnych dla wielu  z nas staje się impulsem do nowego, pełnego akceptacji spojrzenia na swój organizm.

 

Etap trzeci – zastosuj mądrość ciała w praktyce!

Gdy już usłyszymy głos swego ciała oraz zaufamy mu, kolejnym krokiem jest przełożenie tego doświadczenia na życie codzienne. Założeniem rocznego Kursu Być sobą jest przekonanie, że najlepszym sprawdzianem  nabytej wiedzy jest możliwość jej praktycznego zastosowania, zarówno na polu prywatnym, jak i zawodowym.

W trakcie trwania kursu nabywamy więc praktycznych umiejętności,  korzystając z profesjonalnego wsparcia  lekarza oraz psychoterapeuty. Dzięki wiedzy i poznanym technikom, potrafimy coraz lepiej odczytać sygnały płynące z ciała i traktować je jako miarodajny komentarz do bieżących wydarzeń.

 

Co nam daje nawiązanie dobrej relacji z naszym ciałem?

Nawiązanie dobrego kontaktu z własnym ciałem to jeden z niezbędnych elementów składających się na to, co nazywamy rozwojem osobistym. Program rocznego  Kursu Być sobą , stworzony przez doświadczonego psychoterapeutę, lekarza i coacha, będącego jednocześnie mistrzem zen, pozwala na świadome podążanie w tym kierunku.

Cykl warsztatów, wykładów oraz  ćwiczeń opracowany został tak, by sprzyjając pogłębionej  refleksji zwiększać świadomość własnego ciała oraz procesów w nim zachodzących. Znaczącej poprawie ulega zadowolenie z życia a także zwiększa się jego jakość. Postrzegamy życie w bardziej zintegrowany sposób, dostrzegając wzajemne przenikanie się świata myśli, ducha i ciała. Jak podpowiada nazwa kursu, warto być sobą, całym sobą!

Zapraszamy do wzięcia udziału w Kursie!

_______________________

Szczegóły i program edycji dla początkujacych  ---> TUTAJ

Opublikowano w: tagi
  • dla kogo warsztaty rozwoju osobistego
  • kurs rozwoju osobistego
  • kurs rozwoju osobistego dla początkujących
  • kurs rozwoju osobistego wrocław
  • kursy rozwoju osobistego wrocław
  • roczny kurs rozwoju osobistego
  • warsztaty rozwoju osobistego wrocław

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką EAP z 26 letnim doświadczeniem, założycielką i właścicielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia, a także współzałożycielką Polsko-Niemieckiej Fundacji Willigisa Jaegera.

Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczeń i obserwacji, opracowałam autorską mapę poziomów świadomości ego, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce zawodowej. Jestem również autorką książki „(Nie)zwyczajne ja”.

Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

04 kwiecień, 2020

BRAK - pułapka rozwoju osobistego

Żyjemy w czasach nadmiaru i paradoksalnie przeżywamy rzeczywistość, jakby wszystkiego było za mało. Powstało w nas wrażenie permanentnego BRAKU i złudzenia, że jeśli tylko wykorzystamy wszystkie dostępne możliwości, brak ten zniknie. Możliwości dotarcia d…

Czytaj dalej

28 marzec, 2020

Rozproszenie - kolejna plaga współczesności

Sytuacja kryzysowa w sposób odruchowy wpycha nas w zawężony, tunelowy sposób postrzegania świata. Tak jest i tym razem, z tą różnicą, że owo wepchnięcie dzieje się z dużo większą mocą. Odruchowe zawężenie perspektywy to naturalna, instynktowna reakcja na …

Czytaj dalej