Grupa terapeutyczna dla mężczyzn cz.1

Rozmowa z Jolą Toporowicz, pomysłodawczynią stworzenia grupy terapeutycznej dla mężczyzn – jedynej tego typu grupy we Wrocławiu oraz założycielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia

 

W czasach kryzysu męskości, na który zwracają uwagę nie tylko psychoterapeuci, ale także dziennikarze poruszający tematy psychologiczne w gazetach i magazynach, jak i sami panowie, wielką wartością typowo męskiej grupy terapeutycznej jest fakt, że stwarza ona możliwość spotkania się  z innymi mężczyznami poza ramami do jakich jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień, czyli np. praca, sport, rodzina, kluby.

Regularne spotkania w męskiej grupie, które chcemy zaproponować w najbliższym czasie w naszym Instytucie, będą prowadzone regularnie co tydzień przez rok i mają na celu wspomóc identyfikację panów z męską energią. Będzie to doskonała okazja do „odczarowania” tzw. męskiej agresji, która jest mylnie kojarzona jako siła negatywna i niszcząca. Tymczasem jest to naturalna energia, niezbędna do tego, aby poznać siebie, zdobywać, bronić, rywalizować ; aby być partnerem dla kobiety i ojcem dla dziecka, a jednocześnie w inny sposób wyrażać swoje ojcostwo w stosunku do syna, a inaczej do córki.

Obserwacje, zarówno prywatne jak i zawodowe, upewniają mnie w tym, że kryzys męskości uderza nie tylko w mężczyzn, ale także w ich partnerki i rodziny. Jeśli panowie nie podejmą wyzwania spotkania się ze swoją męskością, to za kilka lat w życie wejdzie kolejne pokolenie chłopców nie mających naturalnych, zdrowych męskich wzorców .

Obecnie mężczyźni, którzy nie wynieśli zdrowego wzorca męskiego z domu, odcinają się, mniej lub bardziej świadomie, od swojej siły, od tzw. zdrowej agresji. Wynika to z tego, że mają na jej temat  błędne wyobrażenia. Postrzegają nie jako siłę budującą, ale jako coś negatywnego. Tymczasem to właśnie zblokowana męska siłą może z czasem przejść w przemoc, która jest już problemem. Może też obrócić się przeciwko samemu mężczyźnie jako np. depresja.

Męska grupa terapeutyczna, prowadzona przez doświadczonego psychoterapeutę, ma pełnić  funkcję wspierającą  w identyfikowaniu się ze wspomnianą energią i wewnętrzną emocjonalną wrażliwością . Ma pomóc w przyjęciu jej, docenieniu i nauczeniu się „używania” jej w bezpieczny i odpowiedzialny sposób, integrowaniu całego potencjału, razem z wrażliwością, potrzebami, tymi typowo męskimi i tymi bardziej uniwersalnymi.

Spotkania w męskim gronie na zasadach jakie obowiązują w grupie terapeutycznej, czyli dyskrecja, wsparcie, nie ocenianie, szczerość,  pomagają także panom w dotarciu do pokładów swoje wrażliwości, która jest zdecydowanie inna niż ta kobieca, społecznie bardziej „oswojona”.

Jeśli chodzi o rolę terapeuty podczas takich spotkań, to warto podkreślić, że jest bardzo istotna. To terapeuta nadaje ramy tym spotkaniom, a w razie potrzeby udziela wsparcia, dba o przestrzeganie zasad pracy w grupie i oczywiście czuwa nad procesem grupowym, który stopniowo się toczy i ma swoją dynamikę. Wszystko to ma na celu zapewnienie uczestnikom pracy w atmosferze dyskrecji i bezpieczeństwa emocjonalnego oraz kierowania procesem w taki sposób, aby służył uczestnikom. Ważne, aby to, co jest nieświadomie zablokowane i trudne w przyjęciu, znalazło ujście, mogło ulec ekspresji. Wszystko po to, aby można było korzystać w 100%  z własnego potencjału, bez względu na to czy jesteśmy nieśmiali czy bardzo energiczni i towarzyscy. Takie spotkania to również doskonała okazja do uczenia się uważności na innych. Terapeuta dba o to, aby wyrażanie złości, smutku, frustracji było bezpieczne dla wszystkich uczestników.

Grupa pokazuje jak prosić o pomoc, jak ważne jest wsparcie, jak można go udzielać i o nie prosić. Bycie z innymi mężczyznami pozwala  na wzajemne poznawanie, nawiązanie kontaktu, który jakościowo jest dużo bardziej autentyczny niż jest na to szansa w codziennym życiu. Pozwala na poznanie podobieństw i różnic, wymianę doświadczeń i wsparcie w ważnych sprawach.

__________________

Informacje i zapisy do grupy terapeutycznejj dla mężczyzn ---> TUTAJ

Polecamy także wpisy:

- dlaczego akurat grupa, a nie warsztaty
- dlaczego tak ważne są regularne spotkania
- jakie są korzyści z pracy w męskiej grupie
- o czym potrzebują porozmawiać mężczyźni
- II część rozmowy z Jolą Toporowicz

Opublikowano w: tagi
  • rozwój osobisty dla mężczyzn
  • rozwój osobisty wrocław
  • warsztaty dla mężczyzn wrocław

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką EAP z ponad 25-letnim letnim doświadczeniem, założycielką i właścicielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia.

Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczeń i obserwacji, opracowałam autorską mapę poziomów świadomości ego, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce zawodowej. Jestem również autorką książki „(Nie)zwyczajne ja”.

Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

10 sierpień, 2020

Osiąganie czy dostrajanie - różne drogi do jakości życia

Osiąganie, czy dostrajanie - różne drogi do jakości życia: subtelna różnica, której możemy nie zauważyć w nadmiarze bodźców i generowanych przez media dramatycznych wiadomości. Zwłaszcza w okresie ostatnich kilku miesięcy rzeczywistość stawia nas przed ni…

Czytaj dalej

18 maj, 2020

Ego: kim jestem?

Narracja wokół rozwoju osobistego i duchowego operuje pojęciem „ego” w niefrasobliwy i bardzo nieprecyzyjny sposób. Prawie wszyscy używamy tego pojęcia, niewielu z nas jednak pochyla się nad jego treścią. Kim jestem? Jak siebie definiuję? Kiedy mogę mówić…

Czytaj dalej