O czym potrzebują porozmawiać mężczyźni?

Już jesienią 2017 w naszej ofercie pojawi się grupa terapeutyczna dla mężczyzn, prowadzona przez psychologa i psychoterapeutę Bartosza Kozaka. Będzie to jedyna tego typu grupa we Wrocławiu dedykowana panom!


Czy mężczyźni mają większy opór, w porównaniu z kobietami, w korzystaniu z pomocy psychoterapeuty?

Zdecydowanie coraz mniejszy. To z pewnością zasługa także mediów, które coraz częściej mimo, że lansują obraz mężczyzn, z którym wielu z panów trudno się zmierzyć, ale z drugiej strony w swoich treściach sygnalizują potrzebę zajęcia się swoimi emocjami, pracy nad sobą, właśnie poprzez terapię - grupową lub indywidualną. Poza tym dostępność psychoterapii też jest coraz większa, nie tylko w dużych miastach.

Terapia jest często dla panów doskonałą okazją nie tylko do rozwiązania swoich problemów, ale także do nauczenia się komunikowania potrzeb, uczuć, szczerej rozmowy o tym, co się czuje, czego obawia.


Jakie tematy najczęściej są poruszane w takiej grupie?

Zawsze są to tematy, które aktualnie dotykają uczestników; terapeuta. pracujący z taką grupą, nie narzuca niczego z zewnątrz. To, co zwykle najbardziej boli mężczyzn, to kłopoty z kobietami, z ich wysokimi wymaganiami, poza tym – kryzys męskości, określenie co to w ogóle jest męskość.

Pojawiają się dylematy związane z ojcostwem, byciem dla dzieci nie tylko opiekunem, ale także mentorem. Dochodzą do tego rozterki związane z pracą, nie tyle nawet z jej brakiem, ale np. z pytaniami dokąd iść dalej ścieżką zawodową. Pojawia się, prędzej czy później, temat seksu. Tak naprawdę poruszane tematy wychodzą od panów.

_____________
Szczegóły i zapisy ---> TUTAJ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące grupy:
- dlaczego akurat grupa, a nie warsztaty?
- dlaczego tak ważne są regularne spotkania?
- jakie korzyści daje praca w męskiej grupie?

Opublikowano w:

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką EAP z 26 letnim doświadczeniem, założycielką i właścicielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia, a także współzałożycielką Polsko-Niemieckiej Fundacji Willigisa Jaegera.


Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczeń i obserwacji, opracowałam autorską mapę poziomów świadomości ego, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce zawodowej. Jestem również autorką książki „(Nie)zwyczajne ja”.

Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

23 wrzesień, 2019

16-20 września 2019 - Ukryty przekaz choroby

Za nami pierwsza edycja nowego warsztatu autorstwa dr Marzanny Radziszewskiej-Konopki i mgr Jolanty Toporowicz, czyli treningu identyfikacji i uwalniania emocji "Ukryty przekaz choroby". W przepięknej i sprzyjającej pracy oraz skupieniu Zagrodzie Ojrzanów…

Czytaj dalej

13 wrzesień, 2019

AKCEPTACJA - różne perspektywy

Powoli i spokojnie, kojąc ciepłym światłem, nadchodzi jesień. Łagodnie zaprasza do zatrzymania się i refleksji nad życiem oraz jego zmienną naturą. Przyroda przejawiająca się w stałej przemianie, wzroście, rozkwicie, uspokojeniu i uśpieniu, prezentuje swo…

Czytaj dalej

23 sierpień, 2019

Nasze „ja” w perspektywie egocentryzmu

Żyjemy w epoce nazwanej przez Paula Crutzena antropocenem, czyli erą człowieka. Czym ona jest i  jakie ma to konsekwencje dla nas wszystkich, od 40 lat pokazuje w swojej twórczości wybitny francuski dziennikarz i fotograf Yann Arthus Bertrand  http://www.…

Czytaj dalej