Kim jest coach?

Coach, w dosłownym tłumaczeniu, to po prostu trener. Coaching natomiast to nic innego, jak trening. Jak widać już na pierwszy rzut oka, słownictwo to zapożyczono ze strefy sportowej, dzięki czemu sugeruje ono bardzo podobną dynamikę coachingu. Zwykle oznacza to praktykę nastawioną na osiągniecie lepszej sprawności. Jak to w sporcie - wyżej, lepiej, dalej lub szybciej. I właśnie w tym kontekście wiele firm funduje swojej kadrze kierowniczej coacha, którego zadaniem jest przyspieszyć lub polepszyć zaplanowane wyniki.

Wraz z rozwojem dobrobytu oraz świadomości pojedynczych osób i korporacji pojawiło się zainteresowanie rozwojem osobistym. Balansem pomiędzy tym, co jest dla nas ważne osobiście oraz tym, co robimy zawodowo. Na rynek pracy wkraczają nowe generacje pracowników i liderów wychowanych w wolności i wyższym dobrobycie niż ich rodzice, a wraz z nimi pojawia się zapotrzebowanie na głębsze poznanie siebie i innych. Poszukujemy pracy, która ma dla nas sens, a nie tylko daje pieniądze. Zaczynamy czuć się coraz bardziej odpowiedzialni za siebie i za środowisko. Oznacza to, że w dość krótkim czasie rośnie w nas potrzeba praktycznego doświadczenia siebie na wielu poziomach i w rożnych sytuacjach. Tutaj pojawia się osoba współczesnego coacha w roli partnera sparingowego, by przećwiczyć splot rożnych okoliczności życiowych, ich powiązania i zakorzenienie w codzienności.

Dlatego współczesny coach musi mieć dwie ważne rzeczy. Musi mieć doświadczenie w życiu i w biznesie. Oraz, jeszcze ważniejsze, musi być w autentyczny sposób zadowolony z życia. Oznacza to bycie świadomym życia tu i teraz oraz nabywanie codziennie nowych umiejętność bycia w kontakcie z tym, co jest.

Opublikowano w: tagi

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką EAP z ponad 25-letnim letnim doświadczeniem, założycielką i właścicielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia.

Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczeń i obserwacji, opracowałam autorską mapę poziomów świadomości ego, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce zawodowej. Jestem również autorką książki „(Nie)zwyczajne ja”.

Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

18 maj, 2020

Ego: kim jestem?

Narracja wokół rozwoju osobistego i duchowego operuje pojęciem „ego” w niefrasobliwy i bardzo nieprecyzyjny sposób. Prawie wszyscy używamy tego pojęcia, niewielu z nas jednak pochyla się nad jego treścią. Kim jestem? Jak siebie definiuję? Kiedy mogę mówić…

Czytaj dalej

26 kwiecień, 2020

Zagadki komunikacji

Komunikacja w kontaktach między ludźmi jest podstawowym narzędziem, dzięki któremu przekazujemy sobie informacje, wiedzę, wymieniamy się wrażeniami i uczuciami. Dla większości z nas sposób, w jaki to robimy nie stanowi przedmiotu zainteresowania. Tak się …

Czytaj dalej