Kim jest coach?

Coach, w dosłownym tłumaczeniu, to po prostu trener. Coaching natomiast to nic innego, jak trening. Jak widać już na pierwszy rzut oka, słownictwo to zapożyczono ze strefy sportowej, dzięki czemu sugeruje ono bardzo podobną dynamikę coachingu. Zwykle oznacza to praktykę nastawioną na osiągniecie lepszej sprawności. Jak to w sporcie - wyżej, lepiej, dalej lub szybciej. I właśnie w tym kontekście wiele firm funduje swojej kadrze kierowniczej coacha, którego zadaniem jest przyspieszyć lub polepszyć zaplanowane wyniki.

Wraz z rozwojem dobrobytu oraz świadomości pojedynczych osób i korporacji pojawiło się zainteresowanie rozwojem osobistym. Balansem pomiędzy tym, co jest dla nas ważne osobiście oraz tym, co robimy zawodowo. Na rynek pracy wkraczają nowe generacje pracowników i liderów wychowanych w wolności i wyższym dobrobycie niż ich rodzice, a wraz z nimi pojawia się zapotrzebowanie na głębsze poznanie siebie i innych. Poszukujemy pracy, która ma dla nas sens, a nie tylko daje pieniądze. Zaczynamy czuć się coraz bardziej odpowiedzialni za siebie i za środowisko. Oznacza to, że w dość krótkim czasie rośnie w nas potrzeba praktycznego doświadczenia siebie na wielu poziomach i w rożnych sytuacjach. Tutaj pojawia się osoba współczesnego coacha w roli partnera sparingowego, by przećwiczyć splot rożnych okoliczności życiowych, ich powiązania i zakorzenienie w codzienności.

Dlatego współczesny coach musi mieć dwie ważne rzeczy. Musi mieć doświadczenie w życiu i w biznesie. Oraz, jeszcze ważniejsze, musi być w autentyczny sposób zadowolony z życia. Oznacza to bycie świadomym życia tu i teraz oraz nabywanie codziennie nowych umiejętność bycia w kontakcie z tym, co jest.

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką EAP z 26 letnim doświadczeniem, założycielką i właścicielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia, a także współzałożycielką Polsko-Niemieckiej Fundacji Willigisa Jaegera.


Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczeń i obserwacji, opracowałam autorską mapę poziomów świadomości ego, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce zawodowej. Jestem również autorką książki „(Nie)zwyczajne ja”.

Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

23 wrzesień, 2019

16-20 września 2019 - Ukryty przekaz choroby

Za nami pierwsza edycja nowego warsztatu autorstwa dr Marzanny Radziszewskiej-Konopki i mgr Jolanty Toporowicz, czyli treningu identyfikacji i uwalniania emocji "Ukryty przekaz choroby". W przepięknej i sprzyjającej pracy oraz skupieniu Zagrodzie Ojrzanów…

Czytaj dalej

13 wrzesień, 2019

AKCEPTACJA - różne perspektywy

Powoli i spokojnie, kojąc ciepłym światłem, nadchodzi jesień. Łagodnie zaprasza do zatrzymania się i refleksji nad życiem oraz jego zmienną naturą. Przyroda przejawiająca się w stałej przemianie, wzroście, rozkwicie, uspokojeniu i uśpieniu, prezentuje swo…

Czytaj dalej

23 sierpień, 2019

Nasze „ja” w perspektywie egocentryzmu

Żyjemy w epoce nazwanej przez Paula Crutzena antropocenem, czyli erą człowieka. Czym ona jest i  jakie ma to konsekwencje dla nas wszystkich, od 40 lat pokazuje w swojej twórczości wybitny francuski dziennikarz i fotograf Yann Arthus Bertrand  http://www.…

Czytaj dalej