Mapa poziomów świadomości - wsparcie w zdrowszym widzeniu rzeczywistości

Szukamy w  życiu doskonałości. Błędy pragniemy poprawiać, niedoskonałości korygować.  Świat widzimy pełen niedoróbek i schorzeń. Leczyć, wycinać, naprawiać – czy nie tak rozumiemy zmianę i rozwój? W ciągłym poczuciu, że przyszłość może – powinna – wreszcie – przyniesie rozwiązanie.

A gdyby tak  spróbować inaczej? Inaczej zobaczyć świat, ludzi i  samego siebie? W miejsce marzeń i oczekiwań zobaczyć wszystko realniej, w bardziej rzeczywistym świetle? Ujrzeć nie tylko możliwości ale i ograniczenia? Wziąć głęboki oddech, korzystając z uważności  i skupienia, i poczuć to, co naprawdę jest zamiast czekać na wciąż-nigdy –nie- nadchodzące-lepsze "kiedyś".

Mapa poziomów świadomości to pomocny instrument ułatwiający zdrowsze widzenie rzeczywistości. To autorskie, oparte na wieloletniej praktyce terapeutycznej narzędzie. Pozwala na dostrzeganie różnic między ludźmi w zależności od sposobu postrzegania świata, samego siebie oraz innych . Metoda ta pozwala na nazwanie  miejsca, w jakim się  znajdujemy, przy wykorzystaniu mapy świadomości.

Mapa pokazuje, że różnić możemy się tak jak różny bywa widok w trakcie górskiej wyprawy. Bladym świtem, w  mglistej dolinie, znajdujemy się na poziomie Rozmytym. Niewiele widzimy, słaba jest nasza orientacja w terenie, kontury i zarysy są ledwo  dostrzegalne.  Poziom następny, Egocentryczny, to miejsce  z lepszą widocznością, słońce zaczyna już swoimi przebłyskami oświetlać nam drogę. Widzimy dobrze swoją własną ścieżkę,  śmiało stawiamy kroki, trudno nam jednak powiedzieć co czeka za zakrętem.  I wreszcie wysoko  w górach zyskujemy inną perspektywę, Dojrzałą. Słońce  rzuca światło  nie tylko nas samych ale i innych wędrowców, świat  okazuje całe swe piękno. Czujemy w nim swoje miejsce, dostrzegamy, że jest równorzędne  z innymi istotami.

Skorzystanie z mapy świadomości pozwala nam lepiej zrozumieć specyfikę kontaktów międzyludzkich. Zwykliśmy uważać że dzielące nas różnice, słynna niezgodność charakterów mogą zostać wyeliminowane lub zmienione. Jeśli tylko się postaramy, jeśli bardziej popracujemy nad sobą…. A może nie wszystko jest możliwe? Może widzimy konflikty nierealistycznie?

Mapa świadomości proponuje odejście od życzeniowego spojrzenia na naturę relacji międzyludzkich. Są między nami różnice, których nie zmienimy. Przebywając na poziomie Rozmytym nie zobaczę tego, co widać z poziomu Dojrzałego. Nie zrozumiem twojego punktu widzenia, jeśli nie przebywamy na tym samym poziomie, w tym samym miejscu. Ja widzę mgłę i z trudem rozpoznaję samego siebie, a ty dostrzegasz panoramę gór w przejrzystym świetle pogodnego dnia. Nie pojmę twojego punktu widzenia, bo nie mogę. Jesteśmy w innych miejscach.

W miejsce czekania na lepszą przyszłość- doświadczenie rzeczywistości. Zamiast życzeń - akceptacja ograniczeń. Spróbujemy?

 

------------------------------------------------------------

Wszystkich zainteresowanych rozwojem osobistym i rozszerzaniem kompetencji emocjonalnych zapraszamy do udziału w warsztatach Euphonii oraz do zapisów na III już edycję Kursu Rozwoju Osobistego BYĆ SOBĄ.

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką EAP z 26 letnim doświadczeniem, założycielką i właścicielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia, a także współzałożycielką Polsko-Niemieckiej Fundacji Willigisa Jaegera.


Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczeń i obserwacji, opracowałam autorską mapę poziomów świadomości ego, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce zawodowej. Jestem również autorką książki „(Nie)zwyczajne ja”.

Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

02 styczeń, 2020

Kiedy choruje nasza kobiecość?

Wybiegając nieco poza materialistyczny paradygmat i właściwe mu rozumienie chorób i ich przyczyn, przyjrzyjmy się temu, czym jest kobiecość w swojej naturze. Czujesz się kobietą, piękną i zmysłową, masz w sobie wyrazistą i pełną energii radość życia. Eksp…

Czytaj dalej

19 grudzień, 2019

Pokora w perspektywie poziomów świadomości

Grudzień, wraz ze swoim świątecznym nastrojem, sprzyja refleksji nad wartościami, w zgodzie z którymi żyjemy. W każdej pojedynczej chwili stwarzamy jakość naszej codzienności, a w rezultacie też i naszą zewnętrzną rzeczywistość. Decyzje, które podejmujemy…

Czytaj dalej

16 grudzień, 2019

14-15.12.2019 - Roczny kurs "Zaufać sobie"

Za nami ostatnie w tym roku zajęcia kursu "Zaufać sobie". W świątecznej atmosferze hotelu Jakubus uczestnicy kursu V edycji i edycji zaawansowanej mierzyli się z tematem osobowości i trenowali sposoby komunikacji z równych poziomów świadomości. Wszystkim …

Czytaj dalej