Mapa poziomów świadomości - wsparcie w zdrowszym widzeniu rzeczywistości

Szukamy w  życiu doskonałości. Błędy pragniemy poprawiać, niedoskonałości korygować.  Świat widzimy pełen niedoróbek i schorzeń. Leczyć, wycinać, naprawiać – czy nie tak rozumiemy zmianę i rozwój? W ciągłym poczuciu, że przyszłość może – powinna – wreszcie – przyniesie rozwiązanie.

A gdyby tak  spróbować inaczej? Inaczej zobaczyć świat, ludzi i  samego siebie? W miejsce marzeń i oczekiwań zobaczyć wszystko realniej, w bardziej rzeczywistym świetle? Ujrzeć nie tylko możliwości ale i ograniczenia? Wziąć głęboki oddech, korzystając z uważności  i skupienia, i poczuć to, co naprawdę jest zamiast czekać na wciąż-nigdy –nie- nadchodzące-lepsze "kiedyś".

Mapa poziomów świadomości to pomocny instrument ułatwiający zdrowsze widzenie rzeczywistości. To autorskie, oparte na wieloletniej praktyce terapeutycznej narzędzie. Pozwala na dostrzeganie różnic między ludźmi w zależności od sposobu postrzegania świata, samego siebie oraz innych . Metoda ta pozwala na nazwanie  miejsca, w jakim się  znajdujemy, przy wykorzystaniu mapy świadomości.

Mapa pokazuje, że różnić możemy się tak jak różny bywa widok w trakcie górskiej wyprawy. Bladym świtem, w  mglistej dolinie, znajdujemy się na poziomie Rozmytym. Niewiele widzimy, słaba jest nasza orientacja w terenie, kontury i zarysy są ledwo  dostrzegalne.  Poziom następny, Egocentryczny, to miejsce  z lepszą widocznością, słońce zaczyna już swoimi przebłyskami oświetlać nam drogę. Widzimy dobrze swoją własną ścieżkę,  śmiało stawiamy kroki, trudno nam jednak powiedzieć co czeka za zakrętem.  I wreszcie wysoko  w górach zyskujemy inną perspektywę, Dojrzałą. Słońce  rzuca światło  nie tylko nas samych ale i innych wędrowców, świat  okazuje całe swe piękno. Czujemy w nim swoje miejsce, dostrzegamy, że jest równorzędne  z innymi istotami.

Skorzystanie z mapy świadomości pozwala nam lepiej zrozumieć specyfikę kontaktów międzyludzkich. Zwykliśmy uważać że dzielące nas różnice, słynna niezgodność charakterów mogą zostać wyeliminowane lub zmienione. Jeśli tylko się postaramy, jeśli bardziej popracujemy nad sobą…. A może nie wszystko jest możliwe? Może widzimy konflikty nierealistycznie?

Mapa świadomości proponuje odejście od życzeniowego spojrzenia na naturę relacji międzyludzkich. Są między nami różnice, których nie zmienimy. Przebywając na poziomie Rozmytym nie zobaczę tego, co widać z poziomu Dojrzałego. Nie zrozumiem twojego punktu widzenia, jeśli nie przebywamy na tym samym poziomie, w tym samym miejscu. Ja widzę mgłę i z trudem rozpoznaję samego siebie, a ty dostrzegasz panoramę gór w przejrzystym świetle pogodnego dnia. Nie pojmę twojego punktu widzenia, bo nie mogę. Jesteśmy w innych miejscach.

W miejsce czekania na lepszą przyszłość- doświadczenie rzeczywistości. Zamiast życzeń - akceptacja ograniczeń. Spróbujemy?

 

------------------------------------------------------------

Wszystkich zainteresowanych rozwojem osobistym i rozszerzaniem kompetencji emocjonalnych zapraszamy do udziału w warsztatach Euphonii oraz do zapisów na III już edycję Kursu Rozwoju Osobistego BYĆ SOBĄ.

Opublikowano w: tagi
  • czym są poziomy świadomości
  • mapa poziomów świadomości
  • mapa poziomów świadomości ego
  • roczny kurs być sobą
  • roczny kurs rozwoju osobistego
  • roczny kurs rozwoju osobistego być sobą
  • rozwój osobisty wrocław
  • warsztaty rozwoju osobistego

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jolanta Toporowicz, psychoterapeutka z prawie 30 letnim doświadczeniem zawodowym.
Twórczyni Mapy poziomów świadomości ego MapaJa oraz Rocznego Kursu "Zaufać sobie". Autorka książek: "(Nie)zwyczajne ja" i "MapaJa Jakość życia w świetle poziomów świadomości ego. Prowadzi kursy, treningi, indywidualne konsultacje i mentoring.


Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

12 lipiec, 2021

Zmiana

Pomimo pięknego lata wisi nad nami widmo zagrożenia. Media nie zaprzestają informowania o nim, jak i o jedynie słusznym rozwiązaniu. W prosty i przewidywalny sposób rodzi się konflikt między ludźmi, którzy różnią się sposobem rozumienia tego, co się dziej…

Czytaj dalej

31 maj, 2021

Zagadka powtarzających się scenariuszy.

Zagadka powtarzających się scenariuszy. Nowa rzeczywistość, od kilkunastu miesięcy stawiająca nas przed faktem nieuchronnych zmian staje się coraz bardziej wymagająca. Zmienia się nasz sposób myślenia, styl życia, edukacji, pracy i ochrony zdrowia. Chaos …

Czytaj dalej