Myślisz o rozwoju osobistym?

Pracując nad sobą, czy to na drodze szeroko rozumianego rozwoju osobistego, czy też w odpowiedzi na życiowe wyzwania i zmiany, spotykamy na swej drodze naturalne przeszkody. Uświadamiamy sobie wówczas, że brakuje nam wiedzy o tym, jak funkcjonuje nasza psychika, odczuwamy jak silne jest nasze przywiązanie do starych schematów i metod rozwiązywania problemów. Zniechęcające  bywa  jak opornie przychodzi nam przejście od pięknie brzmiącej teorii do konkretnych rozwiązań praktycznych.

Jak zwiększyć szanse na powodzenie zmian i nadać im trwały charakter? 

Cennym uzupełnieniem pracy nad sobą jest uczestnictwo w Kursie Rozwoju Osobistego. Na przykładzie rocznego kursu Bądź sobą prześledźmy, czym jest profesjonalne wsparcie w tej fascynującej wędrówce oraz na czym polega pomoc oparta na wieloletnim doświadczeniu terapeutycznym prowadzącego.

Etap 1- pojawia się potrzeba zmiany

‘Chcę zmiany!’

‘Tak dalej być nie może!’

‘Czegoś mi brakuje..’ 

Potrzeba zmiany, wyczuwalna duchowa tęsknota lub po prostu ciekawość siebie to dobry moment na rozpoczęcie pracy nad sobą. Wielu z nas rozpoczyna poszukiwania od  sięgnięcia po książkę o rozwoju osobistym, rozmyślanie, odwiedzenie forum internetowego. Niektórzy z nas nawiązują kontakt z terapeutą.

Etap 2 – chcemy wiedzieć jak i dlaczego

‘Dlaczego popełniam wciąż te same błędy?’

‘Jak nazwać to, co czuję?’

‘Dlaczego nie jestem szczęśliwa ze swoim partnerem?’

Pojawia się w nas potrzeba wiedzy. Kurs Bądź sobą, składający się z cyklu warsztatów, wykładów i szkoleń, dostarcza niezbędnej wiedzy o naszej psychice. Poprzez zajęcia poznajemy mechanizmy według jakich działa umysł, począwszy od sposobu postrzegania siebie samego, poprzez relacje  z bliskimi oraz szerzej rozumianym światem. Dzięki tym  informacjom bardziej zrozumiałe stają się dla nas uczucia, ich źródła oraz ewentualne skutki ich blokowania.

Etap 3 – opuszczamy strefę komfortu

 ‘Kręcę się w kółko, ciągle powtarzam te same błędy!’

‘Kolejny  związek okazał się pomyłką’

‘Próbowałam już wszystkiego’

Bywamy w życiu, często nieświadomie, mocno przywiązani do jednej, mocno ograniczonej, wizji siebie, świata oraz innych ludzi.  Utrwalone wieloletnią  praktyką sposoby rozwiązywania  problemów, nawet nieskuteczne, wydają  nam  się  jedynymi możliwymi. Tak działa siła przyzwyczajenia.

Tymczasem rozwój osobisty i będąca jego efektem trwała zmiana mogą zaistnieć tylko wtedy, gdy opuścimy znaną nam strefę komfortu i wyruszymy w kierunku nieznanego. Jest to proces trudny i dla wielu niepokojący. Przeszkodą jest uparte powtarzanie tych  samych schematów z nadzieją, że kiedyś jednak przyniosą inny - spodziewany efekt.

 

Jak otworzyć się na nowe? 

Sportowcy, przygotowując się  do zawodów, korzystają z fachowego wsparcia trenera. Podobną rolę, tak w życiu codziennym, jak i w czasie trwania kursu Bądź sobą, może pełnić doświadczony psychoterapeuta, mistrz zen i doświadczony lekarz z holistycznym podejściem do pacjenta - wszyscy podążający tą drogą w swoim życiu. Inspirują i wskazują nowe rozwiązania, życzliwie pokazują miejsca, gdzie nasze przywiązanie do starych schematów blokuje odkrycie nowych rozwiązań. Ich wsparcie to także dbałość o to, by zmiany były harmonijne i integrowały nas jako całość: ciało, umysł i ducha.

W procesie zmian i rozwoju osobistego potrzebny jest ktoś, kto z uwagą przygląda się, w jakim  kierunku zmierzamy. Doświadczony  psychoterapeuta  jest swego rodzaju  przewodnikiem, zaangażowanym obserwatorem - z  boku widać często lepiej i  wyraźniej.

Kurs Rozwoju Osobistego Bądź sobą – fascynująca wyprawa

Rozwój osobisty  to fascynująca wyprawa. Dobrze wyruszyć na  nią  z przewodnikiem -  kimś, kto może być dla nas wsparciem i kto sam idzie tą drogą. Udział w rocznym kursie Bądź sobą to dobry wybór, gdy zależy nam na pracy nad sobą, a jednocześnie potrzebujemy inspiracji do podjęcia ważnych zmian w życiu i rozumiemy, że dla naszego bezpieczeństwa  oraz harmonijnego rozwoju potrzebna jest obecność doświadczonych i uważnych na nasz proces specjalistów: psychoterapeuty, mistrza zen i lekarza, gdyż do jakości życia potrzebna jest integracja sfery ciała, umysłu i ducha.


____________________

Dokładne informacje na temat Kursu Rozwoju Osobistego BYĆ SOBĄ znajdują się TUTAJ >>

Opublikowano w: tagi
  • dla kogo warsztaty rozwoju osobistego
  • jak rozwijać świadomość
  • kurs rozwoju osobistego
  • kursy rozwoju osobistego wrocław
  • roczny kurs rozwoju osobistego
  • roczny kurs rozwoju osobistego być sobą
  • rozwój osobisty pierwsze kroki

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką EAP z ponad 25-letnim letnim doświadczeniem, założycielką i właścicielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia.

Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczeń i obserwacji, opracowałam autorską mapę poziomów świadomości ego, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce zawodowej. Jestem również autorką książki „(Nie)zwyczajne ja”.

Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

15 luty, 2021

Emocje i uczucia - esencja życia.

Emocje i uczucia- esencja życia. Kiedy jesteśmy szczęśliwi, pełni entuzjazmu, radości, czy zachwytu, oddychamy pełną piersią doświadczając życia. Nie bez powodu mówimy o stanie zadowolenia i przepełniającej nas energii „czuję, że żyję”. To momenty, w któr…

Czytaj dalej

04 styczeń, 2021

Postanowienia noworoczne na rok 2021

W nowy, 2021 rok wchodzimy z wielką niewiadomą i emocjonalnym wyeksploatowaniem kondycji emocjonalnej i mentalnej. Za nami szokujące wydarzenia, z których jeszcze nie zdążyliśmy ochłonąć, a już przed nami kolejne, niejednoznaczne fakty, afery i medialnie …

Czytaj dalej