Przebudzenie ciała

W jaki sposób doświadczamy ciała? Czy mamy świadomość, że każdego dnia wiernie nam ono towarzyszy i jest naszym doskonałym przyjacielem?

Tak często wmawiamy sobie, że nie jest takie, jakie być powinno. Porównujemy je do serwowanych nam od dzieciństwa wizerunków. Ciało wiernie nam służy i towarzyszy przez całe życie, w zdrowiu i w chorobie. Jednak zazwyczaj dopiero w chorobie zaczynamy na nie zwracać uwagę i się nim zajmować. Ale nie chce pisać o chorobach….

Proponuję zwykłe ćwiczenie doświadczenia naszego ciała w codzienności. Każdego dnia zaraz po przebudzeniu zaczynamy myśleć, opuszczając ciało już w pierwszych minutach. Dobrze jest do niego powróci, poczuć je. Zwrócić uwagę jak funkcjonuje - z czułością, jak do przyjaciela. Zwrócić uwagę jak niezawodnie oddycha i ile funkcji wykonuje abyśmy się mieli dobrze.

Spróbujmy zwrócić uwagę na świadomy oddech, na to jak wstajemy, czy większość czynności wykonujemy automatycznie, czy może świadomie? Jakie sygnały płyną z ciała? W jakiej jest kondycji? Czy poświęcamy mu choć trochę naszej uwagi?

Może się okazać, że podczas skupiania się na „zwykłej” porannej czynności możemy się ugruntować i dobrze odnaleźć we własnym ciele. Poczuć je, nie oceniać, nie porównywać. Ono jest nasze, jedyne i niepowtarzalne.

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką EAP z 26 letnim doświadczeniem, założycielką i właścicielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia, a także współzałożycielką Polsko-Niemieckiej Fundacji Willigisa Jaegera.


Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczeń i obserwacji, opracowałam autorską mapę poziomów świadomości ego, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce zawodowej. Jestem również autorką książki „(Nie)zwyczajne ja”.

Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

23 wrzesień, 2019

16-20 września 2019 - Ukryty przekaz choroby

Za nami pierwsza edycja nowego warsztatu autorstwa dr Marzanny Radziszewskiej-Konopki i mgr Jolanty Toporowicz, czyli treningu identyfikacji i uwalniania emocji "Ukryty przekaz choroby". W przepięknej i sprzyjającej pracy oraz skupieniu Zagrodzie Ojrzanów…

Czytaj dalej

13 wrzesień, 2019

AKCEPTACJA - różne perspektywy

Powoli i spokojnie, kojąc ciepłym światłem, nadchodzi jesień. Łagodnie zaprasza do zatrzymania się i refleksji nad życiem oraz jego zmienną naturą. Przyroda przejawiająca się w stałej przemianie, wzroście, rozkwicie, uspokojeniu i uśpieniu, prezentuje swo…

Czytaj dalej

23 sierpień, 2019

Nasze „ja” w perspektywie egocentryzmu

Żyjemy w epoce nazwanej przez Paula Crutzena antropocenem, czyli erą człowieka. Czym ona jest i  jakie ma to konsekwencje dla nas wszystkich, od 40 lat pokazuje w swojej twórczości wybitny francuski dziennikarz i fotograf Yann Arthus Bertrand  http://www.…

Czytaj dalej