Przebudzenie ciała

W jaki sposób doświadczamy ciała? Czy mamy świadomość, że każdego dnia wiernie nam ono towarzyszy i jest naszym doskonałym przyjacielem?

Tak często wmawiamy sobie, że nie jest takie, jakie być powinno. Porównujemy je do serwowanych nam od dzieciństwa wizerunków. Ciało wiernie nam służy i towarzyszy przez całe życie, w zdrowiu i w chorobie. Jednak zazwyczaj dopiero w chorobie zaczynamy na nie zwracać uwagę i się nim zajmować. Ale nie chce pisać o chorobach….

Proponuję zwykłe ćwiczenie doświadczenia naszego ciała w codzienności. Każdego dnia zaraz po przebudzeniu zaczynamy myśleć, opuszczając ciało już w pierwszych minutach. Dobrze jest do niego powróci, poczuć je. Zwrócić uwagę jak funkcjonuje - z czułością, jak do przyjaciela. Zwrócić uwagę jak niezawodnie oddycha i ile funkcji wykonuje abyśmy się mieli dobrze.

Spróbujmy zwrócić uwagę na świadomy oddech, na to jak wstajemy, czy większość czynności wykonujemy automatycznie, czy może świadomie? Jakie sygnały płyną z ciała? W jakiej jest kondycji? Czy poświęcamy mu choć trochę naszej uwagi?

Może się okazać, że podczas skupiania się na „zwykłej” porannej czynności możemy się ugruntować i dobrze odnaleźć we własnym ciele. Poczuć je, nie oceniać, nie porównywać. Ono jest nasze, jedyne i niepowtarzalne.

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką EAP z 26 letnim doświadczeniem, założycielką i właścicielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia, a także współzałożycielką Polsko-Niemieckiej Fundacji Willigisa Jaegera.


Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczeń i obserwacji, opracowałam autorską mapę poziomów świadomości ego, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce zawodowej. Jestem również autorką książki „(Nie)zwyczajne ja”.

Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

12 listopad, 2019

9-10.11.2019 - ropoczęcie kursu dla zaawansowanych

Ruszyła... :) zaawansowana grupa kursu "Zaufać sobie". W przepięknym plenerze Hotel & Restauracja Jakubus ... i z charakterystyczną dla obiektu i naszego kursu - końską dawką emocji :-)) Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie i obsłudze hote…

Czytaj dalej

21 październik, 2019

19-20.10.2019 - Roczny kurs "Zaufać sobie"

W miniony weekend uczestnicy wrocławskiej edycji kursu "Zaufać sobie" mieli okazję zapoznać się z tematem emocji i głębiej zaznajomić się z ich naturą.  Podczas drugiego z dziesięciu spotkań naszą grupę znakomicie ugościł Hotel Naturum z Rudy S…

Czytaj dalej