Przebudzenie ciała

W jaki sposób doświadczamy ciała? Czy mamy świadomość, że każdego dnia wiernie nam ono towarzyszy i jest naszym doskonałym przyjacielem?

Tak często wmawiamy sobie, że nie jest takie, jakie być powinno. Porównujemy je do serwowanych nam od dzieciństwa wizerunków. Ciało wiernie nam służy i towarzyszy przez całe życie, w zdrowiu i w chorobie. Jednak zazwyczaj dopiero w chorobie zaczynamy na nie zwracać uwagę i się nim zajmować. Ale nie chce pisać o chorobach….

Proponuję zwykłe ćwiczenie doświadczenia naszego ciała w codzienności. Każdego dnia zaraz po przebudzeniu zaczynamy myśleć, opuszczając ciało już w pierwszych minutach. Dobrze jest do niego powróci, poczuć je. Zwrócić uwagę jak funkcjonuje - z czułością, jak do przyjaciela. Zwrócić uwagę jak niezawodnie oddycha i ile funkcji wykonuje abyśmy się mieli dobrze.

Spróbujmy zwrócić uwagę na świadomy oddech, na to jak wstajemy, czy większość czynności wykonujemy automatycznie, czy może świadomie? Jakie sygnały płyną z ciała? W jakiej jest kondycji? Czy poświęcamy mu choć trochę naszej uwagi?

Może się okazać, że podczas skupiania się na „zwykłej” porannej czynności możemy się ugruntować i dobrze odnaleźć we własnym ciele. Poczuć je, nie oceniać, nie porównywać. Ono jest nasze, jedyne i niepowtarzalne.

Opublikowano w: tagi

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką EAP z ponad 25-letnim letnim doświadczeniem, założycielką i właścicielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia.

Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczeń i obserwacji, opracowałam autorską mapę poziomów świadomości ego, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce zawodowej. Jestem również autorką książki „(Nie)zwyczajne ja”.

Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

18 maj, 2020

Ego: kim jestem?

Narracja wokół rozwoju osobistego i duchowego operuje pojęciem „ego” w niefrasobliwy i bardzo nieprecyzyjny sposób. Prawie wszyscy używamy tego pojęcia, niewielu z nas jednak pochyla się nad jego treścią. Kim jestem? Jak siebie definiuję? Kiedy mogę mówić…

Czytaj dalej

26 kwiecień, 2020

Zagadki komunikacji

Komunikacja w kontaktach między ludźmi jest podstawowym narzędziem, dzięki któremu przekazujemy sobie informacje, wiedzę, wymieniamy się wrażeniami i uczuciami. Dla większości z nas sposób, w jaki to robimy nie stanowi przedmiotu zainteresowania. Tak się …

Czytaj dalej