Psychobiologia – skąd biorą się choroby nowotworowe?

W ciągu całego życia nasze tkanki przynajmniej kilkukrotnie umierają, a na ich miejscu pojawiają się nowe. Z biologicznego punktu widzenia, nowotwory powstają z niekontrolowanego rozrostu chorych lub uszkodzonych tkanek organizmu. Jednak szkolenie dr Marzanny Radziszewskiej-Konopki uzmysłowiło nam, że skłonności do nowotworów (i innych chorób) należy szukać w naszych osobistych przeżyciach, genealogii rodziny czy w okresie projektu/celu.

Emocje i ich wpływ na choroby

Z pierwszej części szkolenia dowiedzieliśmy się o roli emocji w naszym życiu oraz ich oddziaływaniu na choroby. Nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że życie w stresie czy konflikty – w zależności od ich źródeł – mają biologiczny wpływ na stan zdrowia poszczególnych organów. Świadomość tego jest dopiero początkiem, ale niezwykle istotnym, na drodze do powrotu do zdrowia. Dlatego psychobiologia odgrywa tu ogromną rolę jako swego rodzaju narzędzie w odkrywaniu źródeł konfliktów i emocji, które mogą być źródłem naszych dolegliwości, w tym również chorób nowotworowych.

Choroby układu oddechowego a konflikty i emocje

Druga część szkolenia poświęcona była poszczególnym układom oraz emocjom, które są z nimi związane. Szukając konfliktów, czy zdarzeń, które wpływają na nasz organizm, można w pewien sposób korzystać ze znanych nam przysłów. W przypadku układu oddechowego mogą to być takie przysłowia jak „To mi brzydko pachnie” - w odniesieniu do zatok przynosowych, czy „Zatkało mnie” w odniesieniu do krtani. Emocje, które temu towarzyszą, to najczęściej strach czy poczucie zagrożenia. I to właśnie między innymi takie uczucia mogą być źródłem chorób układu oddechowego. Psychobiologia pomaga zdefiniować gdzie znajduje się źródło konfliktu oraz jak można sobie z nim poradzić.

Emocje towarzyszące chorobom układu pokarmowego

Kolejnym układem omówionym podczas szkolenia był układ pokarmowy. Emocje, które przeżywane jako silny stres (się z nim wiążą), dotyczą najczęściej uczucia duszenia się, braku możliwości przełykania jakichś informacji czy trawienia czegoś (kogoś?). Tego typu emocje bardzo często mają związek z członkami najbliższej rodziny i to właśnie te konflikty mogą wpływać na powstawanie chorób i nowotworów układu pokarmowego.

Pozostałe układy i emocje im towarzyszące

Jak dowiedzieliśmy się podczas szkolenia, konflikty i emocje z nimi związane mają niebagatelny wpływ także na pozostałe układy, na cały nasz organizm. Już samo odkrycie ich źródeł może być pomocne dla osób chorych. Ale psychobiologia to coś więcej. Psychobiologia pomaga zlokalizować i przewartościować emocjonalną przyczynę i niszczący wpływ biologicznych programów uruchomionych przez emocje, a tym samym zwiększa szanse na skuteczne leczenie nowotworów.

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką EAP z 26 letnim doświadczeniem, założycielką i właścicielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia, a także współzałożycielką Polsko-Niemieckiej Fundacji Willigisa Jaegera.


Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczeń i obserwacji, opracowałam autorską mapę poziomów świadomości ego, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce zawodowej. Jestem również autorką książki „(Nie)zwyczajne ja”.

Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

12 listopad, 2019

9-10.11.2019 - ropoczęcie kursu dla zaawansowanych

Ruszyła... :) zaawansowana grupa kursu "Zaufać sobie". W przepięknym plenerze Hotel & Restauracja Jakubus ... i z charakterystyczną dla obiektu i naszego kursu - końską dawką emocji :-)) Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie i obsłudze hote…

Czytaj dalej

21 październik, 2019

19-20.10.2019 - Roczny kurs "Zaufać sobie"

W miniony weekend uczestnicy wrocławskiej edycji kursu "Zaufać sobie" mieli okazję zapoznać się z tematem emocji i głębiej zaznajomić się z ich naturą.  Podczas drugiego z dziesięciu spotkań naszą grupę znakomicie ugościł Hotel Naturum z Rudy S…

Czytaj dalej

23 wrzesień, 2019

16-20 września 2019 - Ukryty przekaz choroby

Za nami pierwsza edycja nowego warsztatu autorstwa dr Marzanny Radziszewskiej-Konopki i mgr Jolanty Toporowicz, czyli treningu identyfikacji i uwalniania emocji "Ukryty przekaz choroby". W przepięknej i sprzyjającej pracy oraz skupieniu Zagrodzie Ojrzanów…

Czytaj dalej