Psychobiologia - wielowymiarowa perspektywa rozumienia przyczyn powstawania chorób

Temat zdrowia i choroby towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. W zależności od okresu w historii ludzkości i kultury traktowany był różnie. Pierwotne plemiona radziły sobie z dolegliwościami przy udziale szamanów, rytuałów, ziołolecznictwa i zabiegów nazywanych dzisiaj „parapsychologią”. Dalekowschodnie tradycje leczenia od kilku tysięcy lat opierają dbałość o zdrowie na współzależności wielu ich przyczyn, a samo leczenie, np. w tradycyjnej medycynie chińskiej polega na dbałości o równowagę we wszystkich aspektach życia (podobnie jak i we współczesnej, holistycznej koncepcji zdrowia naszej kultury).

W kulturze zachodnioeuropejskiej żyjemy w czasach dostatku materialnego i intelektualnego. Dostęp do dóbr całego świata, w tym do różnorodnej i bogatej wiedzy, inspiruje naukowców wielu dziedzin do poszukiwania nowych perspektyw. Badania dociekliwych, wiedzionych intuicją, solidną wiedzą i otwartymi umysłami badaczy wzbogacają tradycyjne fundamenty medycyny akademickiej o szeroką, wielowymiarową perspektywę przyczyn i zależności. Szersza niż linearna, oparta na racjonalnym, materialistycznym paradygmacie koncepcja zdrowia i choroby sprawia, że mamy szansę rozumieć inaczej sens naszej egzystencji i wartość wszystkiego, co się w niej pojawia, w tym też i chorób.

Czym jest choroba, jaką pełni funkcję? Czym jest nasza biologiczna matryca? Jakie są mechanizmy „zapisywania” w niej potencjalności chorób? Jaki wpływ na powstawanie choroby mają trudne sytuacje i związane z nimi bolesne emocje? W jaki biologiczny sposób reaguje nasze ciało na przemilczane, niechciane fragmenty historii naszych rodzin? Dlaczego nie znikają one przez pokolenia i jaki ma to wpływ na nasz dobrostan?

Psychobiologia jest precyzyjną, wielowymiarową mapą mechanizmów powstawania chorób i sposobów rozwiązywania nieświadomych konfliktów leżących u ich podstaw. W prosty sposób pokazuje głęboką, egzystencjalną przestrzeń i jej momentami bezlitosny porządek. Przestrzeń, w której wszystko jest ze sobą współzależne i zdeterminowane. Dostęp do tej świadomości i przewartościowanie jakości życia jest pierwszym krokiem do powrotu do zdrowia.

Zapraszamy na kolejne już szkolenie z Psychobiologii, które poprowadzi dr n. med. Marzanna Radziszewska - Konopka. 
Podczas szkolenia zapoznamy się z przyczynami chorób nowotworowych i poznamy sposoby rozwiązywania konfliktów leżących u ich podstaw.

Szczegóły na http://bit.ly/SzkoleniePsychobiologia

Opublikowano w: tagi
  • czym jest psychobiologia
  • koncepcja psychobiologii
  • mechanizmy powstawania chorób
  • psychobiologia
  • psychobiologia wrocław
  • psychobiologia wykład wrocław
  • wykłady z psychobiologii

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jolanta Toporowicz, psychoterapeutka z prawie 30 letnim doświadczeniem zawodowym.
Twórczyni Mapy poziomów świadomości ego MapaJa oraz Rocznego Kursu "Zaufać sobie". Autorka książek: "(Nie)zwyczajne ja" i "MapaJa Jakość życia w świetle poziomów świadomości ego. Prowadzi kursy, treningi, indywidualne konsultacje i mentoring.


Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

18 październik, 2021

Chaos, zamęt informacyjny, lęk- jak sobie z nimi radzić?

Szok, przedłużająca się opresja i zmęczenie perspektywą przedłużającego się straszenia koszmarnymi scenariuszami powoduje, że skłonni jesteśmy przyjąć każde „gotowe rozwiązanie”, by wreszcie udręka się skończyła… Kryzys, w którym przyszło nam żyć jest, ja…

Czytaj dalej

04 październik, 2021

Jak dziedziczona świadomość determinuje nasze życie?

Jakie są różnice pomiędzy wpływem trudnych, traumatycznych przeżyć, a poziomem świadomości? Czy każde cierpienie uszlachetnia? Czym jest poczucie bezsensu i jak z niego wyjść? To kilka z wielu pytań zadanych po lekturze książki "MapaJa®. Jakość życia w pe…

Czytaj dalej