Psychobiologia - wielowymiarowa perspektywa rozumienia przyczyn powstawania chorób

Temat zdrowia i choroby towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. W zależności od okresu w historii ludzkości i kultury traktowany był różnie. Pierwotne plemiona radziły sobie z dolegliwościami przy udziale szamanów, rytuałów, ziołolecznictwa i zabiegów nazywanych dzisiaj „parapsychologią”. Dalekowschodnie tradycje leczenia od kilku tysięcy lat opierają dbałość o zdrowie na współzależności wielu ich przyczyn, a samo leczenie, np. w tradycyjnej medycynie chińskiej polega na dbałości o równowagę we wszystkich aspektach życia (podobnie jak i we współczesnej, holistycznej koncepcji zdrowia naszej kultury).

W kulturze zachodnioeuropejskiej żyjemy w czasach dostatku materialnego i intelektualnego. Dostęp do dóbr całego świata, w tym do różnorodnej i bogatej wiedzy, inspiruje naukowców wielu dziedzin do poszukiwania nowych perspektyw. Badania dociekliwych, wiedzionych intuicją, solidną wiedzą i otwartymi umysłami badaczy wzbogacają tradycyjne fundamenty medycyny akademickiej o szeroką, wielowymiarową perspektywę przyczyn i zależności. Szersza niż linearna, oparta na racjonalnym, materialistycznym paradygmacie koncepcja zdrowia i choroby sprawia, że mamy szansę rozumieć inaczej sens naszej egzystencji i wartość wszystkiego, co się w niej pojawia, w tym też i chorób.

Czym jest choroba, jaką pełni funkcję? Czym jest nasza biologiczna matryca? Jakie są mechanizmy „zapisywania” w niej potencjalności chorób? Jaki wpływ na powstawanie choroby mają trudne sytuacje i związane z nimi bolesne emocje? W jaki biologiczny sposób reaguje nasze ciało na przemilczane, niechciane fragmenty historii naszych rodzin? Dlaczego nie znikają one przez pokolenia i jaki ma to wpływ na nasz dobrostan?

Psychobiologia jest precyzyjną, wielowymiarową mapą mechanizmów powstawania chorób i sposobów rozwiązywania nieświadomych konfliktów leżących u ich podstaw. W prosty sposób pokazuje głęboką, egzystencjalną przestrzeń i jej momentami bezlitosny porządek. Przestrzeń, w której wszystko jest ze sobą współzależne i zdeterminowane. Dostęp do tej świadomości i przewartościowanie jakości życia jest pierwszym krokiem do powrotu do zdrowia.

Zapraszamy na kolejne już szkolenie z Psychobiologii, które poprowadzi dr n. med. Marzanna Radziszewska - Konopka. 
Podczas szkolenia zapoznamy się z przyczynami chorób nowotworowych i poznamy sposoby rozwiązywania konfliktów leżących u ich podstaw.

Szczegóły na http://bit.ly/SzkoleniePsychobiologia

Opublikowano w: tagi
  • czym jest psychobiologia
  • koncepcja psychobiologii
  • mechanizmy powstawania chorób
  • psychobiologia
  • psychobiologia wrocław
  • psychobiologia wykład wrocław
  • wykłady z psychobiologii

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką EAP z 26 letnim doświadczeniem, założycielką i właścicielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia, a także współzałożycielką Polsko-Niemieckiej Fundacji Willigisa Jaegera.

Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczeń i obserwacji, opracowałam autorską mapę poziomów świadomości ego, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce zawodowej. Jestem również autorką książki „(Nie)zwyczajne ja”.

Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

28 marzec, 2020

Rozproszenie - kolejna plaga współczesności

Sytuacja kryzysowa w sposób odruchowy wpycha nas w zawężony, tunelowy sposób postrzegania świata. Tak jest i tym razem, z tą różnicą, że owo wepchnięcie dzieje się z dużo większą mocą. Odruchowe zawężenie perspektywy to naturalna, instynktowna reakcja na …

Czytaj dalej

21 marzec, 2020

Wsłuchać się w źródło Życia

Codzienność, zwłaszcza w trudnej sytuacji, to myślenie wokół znanego schematu. W sposób naturalny „wracamy” do tego, co dawało nam kiedyś poczucie bezpieczeństwa. Myślimy w stary sposób, mając nadzieję, że przyniesie to nowe rozwiązania 😊. Kręcąc się wokó…

Czytaj dalej