Psychobiologia: zaburzenia odżywiania

Żyjemy w czasach, kiedy szczupły wygląd, zewnętrzny wizerunek są ściśle określone ilością posiadanych kilogramów. A jednak, wbrew współczesnym trendom, osób borykających się z nadmiarem kilogramów jest wcale niemało.

Skąd bierze się tendencja do przejadania się, nagłe, niekontrolowane impulsy do zjedzenia wszystkiego, co jest dostępne? Z jakich powodów, wbrew logice i racjonalnym argumentom zachowujemy się na przekór świadomym potrzebom? Dlaczego nie potrafimy nad sobą zapanować? Dlaczego ten proceder nie poddaje się racjonalnym rozwiązaniom, a dalej, dlaczego restrykcyjne diety i postanowienia o zdrowym trybie życia działają jedynie doraźnie? Skąd ten paradoks?

Jak prawie wszystko w życiu, problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała mają swoje nieuświadomione przyczyny. Mają one swoje źródło w obszarach, do których na co dzień nie zaglądamy. Podejmując próby uporania się z problemem wyłącznie od strony zewnętrznych zabiegów najczęściej ponosimy porażkę właśnie dlatego, że nie zdajemy sobie z tego sprawy. Bowiem, nawet jeśli zlikwidujemy doraźnie objaw, nietknięta przyczyna z czasem znów da o sobie znać i zacznie się wszystko od początku.


Na czym polega psychobiologia?

Psychobiologia jest dziedziną wiedzy, która łączy precyzyjną wiedzę na temat biologii naszego organizmu, jako doskonale działającego systemu mechanizmów mających na celu utrzymanie nas przy życiu, wpływu emocji na jego funkcjonowanie z historią silnych przeżyć emocjonalnych naszych przodków i nas samych. Wszystkie te czynniki precyzyjnie namierzone pokazują powód powstania konfliktu, który nie został w przeszłości rozwiązany i materializuje się po latach w postaci choroby, czy zakłócenia równowagi.

Odnalezienie nieświadomej przyczyny konfliktów generujących reakcje emocjonalne, które skłaniają do przymusowych, nieracjonalnych zachowań, jest pierwszym krokiem do odzyskania równowagi, którą uwalniamy od obciążenia spowodowanego trudnymi emocjami stłumionymi w przeszłości, bezpośrednio przez nas samych , jak i nasze rody.

Dodatkową, ważną informacją są bezpośrednio doświadczane okoliczności towarzyszące pojawieniu się objawów (symptomów choroby). Są one istotne, ponieważ, z dużym prawdopodobieństwem, właśnie te okoliczności życiowe, w których znajduje się osoba, uruchamiają podobne emocje do tych stłumionych w przeszłości i właśnie one powodują obronną reakcję organizmu.

Psychobiologia posiada wypracowane narzędzia docierania do bezpośrednich przyczyn zaburzeń wagowej równowagi organizmu. Potrafi też szukać odpowiedzi na pytania dlaczego nie wszyscy ludzie tyją w ten sam sposób? Daje odpowiedzi jaki rodzaj konfliktów odpowiada np. za otyłość brzuszną, a jaki za ogólny wzrost wagi. Dlaczego jedni tyją, inni, nawet jedząc sporo, nie narzekają na kondycję wagową swojego ciała?

Te i inne pytania, i próba znalezienia odpowiedzi są przedmiotem zainteresowania psychobiologii, zawsze indywidualnie szukającej przyczyn w historii każdego pojedynczego człowieka. Nie ma bowiem jednej recepty dla wszystkich, a wyjście z choroby i dolegliwości zaczyna się od namierzenia jej przyczyny. Reszta jest zależna od motywacji osoby cierpiącej do zmiany samej siebie i poszerzenia świadomości, między innymi o szerszy niż egocentryczny horyzont.


Autor: Jolanta Toporowicz

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką EAP z 26 letnim doświadczeniem, założycielką i właścicielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia, a także współzałożycielką Polsko-Niemieckiej Fundacji Willigisa Jaegera.


Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczeń i obserwacji, opracowałam autorską mapę poziomów świadomości ego, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce zawodowej. Jestem również autorką książki „(Nie)zwyczajne ja”.

Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

12 listopad, 2019

9-10.11.2019 - ropoczęcie kursu dla zaawansowanych

Ruszyła... :) zaawansowana grupa kursu "Zaufać sobie". W przepięknym plenerze Hotel & Restauracja Jakubus ... i z charakterystyczną dla obiektu i naszego kursu - końską dawką emocji :-)) Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie i obsłudze hote…

Czytaj dalej

21 październik, 2019

19-20.10.2019 - Roczny kurs "Zaufać sobie"

W miniony weekend uczestnicy wrocławskiej edycji kursu "Zaufać sobie" mieli okazję zapoznać się z tematem emocji i głębiej zaznajomić się z ich naturą.  Podczas drugiego z dziesięciu spotkań naszą grupę znakomicie ugościł Hotel Naturum z Rudy S…

Czytaj dalej