Relacje z rodzicami

Kilka lat temu usłyszałam bardzo mądre stwierdzenie młodego człowieka, który skomentował fakt, że współczesne czasy wymagają od nas certyfikatów kompetencji w niemal każdej dziedzinie oprócz partnerstwa i rodzicielstwa, a przecież to najważniejsze sfery prywatnego życia.

 

Rodzina

Nikt nas nie uczy co to znaczy być rodzicem. Nasza świadomość często ogranicza się do powtarzania zachowań naszych rodziców albo do ich negowania, bez wiedzy co tak naprawdę jest najlepszym rozwiązaniem. Zarówno jedno jak i drugie podejście jest dość nieporadną próbą sprostania rzeczywistości, o której zazwyczaj niewiele wiemy.

 

Kultura

Przyglądając się wzorcom współczesności dziecko powinno być zdrowe (zdiagnozowane i przebadane na wypadek każdego objawu) i doprowadzone do stanu bycia grzecznym, pilnym i ambitnym, potem dobrze uczącym się, wyedukowanym, najlepiej jeszcze wyjątkowym, a na koniec dobrze zarabiającym, szczęśliwie poślubionym człowiekiem sukcesu.

 

Szczęśliwe dzieciństwo

Bardzo często w tym tempie gubimy to, co dla każdego dziecka, młodzieńca, a potem dorosłego człowieka jest najważniejsze - poczucia, że jest kochane, słuchane, rozumiane, ważne i wspierane. Zapominamy, że świat naszych dzieci, niezależnie od wieku, jest dla nich najbardziej poważnym światem jaki mają. Przeżywają swoje sprawy na serio, tak jak my, dorośli.

 

Wchodzenie w dorosłość

To co buduje fundament poczucia wartości leży w codziennie doświadczanej uważności rodziców na myśli i uczucia nastolatka, a potem dorosłego człowieka. Zainteresowanie jego światem, niezależnie od wieku, z towarzyszącą wiarą w możliwości i wewnętrzną mądrość wyznaczającą kierunek w życiu oraz zaufanie i wsparcie pozwalają dorastać z poczuciem sprawstwa i odpowiedzialności.

 

Dorosły-dorosły

Każdy kontakt w atmosferze szacunku i zaufania uczy radości i życzliwości do siebie i świata. Uczymy się widzieć, słuchać i rozumieć swoje dzieci niezależnie od tego, czy mają pięć czy trzydzieści lat. Uczmy się je wspierać tak, jak tego potrzebują i towarzyszyć im tam, gdzie tego chcą. Przede wszystkim zaś żyjmy swoim życiem, zadbanym w taki sposób, żeby nasze dorosłe dzieci mogły żyć swoim, ze świadomością, że mogą na nas liczyć w razie potrzeby i nie muszą się o nas martwić. Radość z rodzicielstwa to jedno z najbardziej budujących uczuć w życiu, zadbajmy o nią!

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką EAP z 26 letnim doświadczeniem, założycielką i właścicielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia, a także współzałożycielką Polsko-Niemieckiej Fundacji Willigisa Jaegera.


Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczeń i obserwacji, opracowałam autorską mapę poziomów świadomości ego, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce zawodowej. Jestem również autorką książki „(Nie)zwyczajne ja”.

Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

23 wrzesień, 2019

16-20 września 2019 - Ukryty przekaz choroby

Za nami pierwsza edycja nowego warsztatu autorstwa dr Marzanny Radziszewskiej-Konopki i mgr Jolanty Toporowicz, czyli treningu identyfikacji i uwalniania emocji "Ukryty przekaz choroby". W przepięknej i sprzyjającej pracy oraz skupieniu Zagrodzie Ojrzanów…

Czytaj dalej

13 wrzesień, 2019

AKCEPTACJA - różne perspektywy

Powoli i spokojnie, kojąc ciepłym światłem, nadchodzi jesień. Łagodnie zaprasza do zatrzymania się i refleksji nad życiem oraz jego zmienną naturą. Przyroda przejawiająca się w stałej przemianie, wzroście, rozkwicie, uspokojeniu i uśpieniu, prezentuje swo…

Czytaj dalej

23 sierpień, 2019

Nasze „ja” w perspektywie egocentryzmu

Żyjemy w epoce nazwanej przez Paula Crutzena antropocenem, czyli erą człowieka. Czym ona jest i  jakie ma to konsekwencje dla nas wszystkich, od 40 lat pokazuje w swojej twórczości wybitny francuski dziennikarz i fotograf Yann Arthus Bertrand  http://www.…

Czytaj dalej