W jaki sposób budujesz swoje związki?

Jak podtrzymać stan zakochania? 

Czy miłość romantyczna jest gwarancją trwałego związku? 

Jak dbać o związek na każdym etapie i w czym tkwi sekret satysfakcjonującego partnerstwa?

Z takimi właśnie pytaniami pojawiła się na niedzielnym szkoleniu (2.07.2017) większość uczestników. Będąc pod wrażeniem wcześniejszych szkoleń dr Radziszewskiej-Konopki, jak i samej idei psychobiologii, uczestnicy mieli nadzieję, że odnajdą klucz do stworzenia szczęśliwego związku … Tymczasem, jak to powiedział Gilbert Renaud: Poślubiamy swoje konflikty – nasze związki są odbiciem naszych wewnętrznych konfliktów.

Okazało się, że - jak zwykle - łatwo jest nam wpaść w pułapkę złudzeń i iluzji o prostej recepcie, szczególnie jeśli chodzi o miłość. Prowadząca uświadomiła, że ilość wpływów jakim jesteśmy poddawani od wczesnego dzieciństwa, a nawet już w życiu prenatalnym (projekt cel w psychobiologii) oraz waga przekazu trans generacyjnego  w niesamowity sposób tworzą potencjalne możliwości ułożenia się naszego życia. Dotyczy to także budowanych związków i zawiązywanych relacji. Doktor Radziszewska podkreślała, że fakty te czy wydarzenia nie determinują niczego, ale tworzą potencjał do zaistnienia pewnych wydarzeń w naszym życiu.

Na to, jak będziemy układać swoje życie osobiste i tworzyć intymne relacje, ma wpływ tak wiele czynników, że po otrząśnięciu się z pierwszego szoku, wielu z nas postanowiło przyjrzeć się zarówno traidom rodzinnym, z których pochodzimy, jak i rodzinnym kodom, historiom minionych pokoleń, a także, co bardzo ważne- własnym przekonaniom na temat miłości, seksu i związków, które w sobie nosimy.

Nasze podejście do miłości, wizja romantycznych związków i uczucia od pierwszego wejrzenia została skonfrontowana ze słowami M.Scott’a Peck’a: Tymczasowe runięcie granic ego, jakim jest zakochanie, to wrodzona reakcja przedstawicieli gatunku ludzkiego na pewien układ wewnętrznych i zewnętrznych bodźców seksualnych, która zwiększa prawdopodobieństwo prokreacji, a tym samym przetrwania gatunku.  Dzięki tej konfrontacji, nawet jeśli dla niektórych z nas była bolesna,  jest szansa, że nasze związki zaczną być budowane na fundamencie świadomie podjętej decyzji, działania i aktywności, a nie tylko oczekiwania, że wszystko ułoży się według nasze wizji.

Nietrudno było także zauważyć, że wielkie wrażenie na uczestnikach niedzielnego spotkania, wywarły słowa Pani Doktor, która podkreśliła, że kobieta powinna umieć okazać wdzięczność swojemu partnerowi, a on z kolei- powinien umieć ją wysłuchać i starać się zrozumieć …

Bogatsi wewnętrznie o znajomość triad, w których żyliśmy w dzieciństwie oraz o  wiedzę, którą podzieliła się z nami dr Radziszewska, jak i pamiętając słowa Peck’ a i Renaud’a  mamy wielką szansę budować dojrzałe związki, w których obie strony będą miały możliwość wykorzystania swojego potencjału z poszanowaniem wyjątkowości drugiej osoby. Czego i sobie, i Wam życzymy :-)


_______________
Kalendarium kolejnych szkoleń z PSYCHOBIOLOGII, które prowadzi dr n.med. Marzanna Radziszewska-Konopka znajduje się TUTAJ.

Opublikowano w:

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką EAP z 26 letnim doświadczeniem, założycielką i właścicielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia, a także współzałożycielką Polsko-Niemieckiej Fundacji Willigisa Jaegera.


Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczeń i obserwacji, opracowałam autorską mapę poziomów świadomości ego, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce zawodowej. Jestem również autorką książki „(Nie)zwyczajne ja”.

Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

12 listopad, 2019

9-10.11.2019 - ropoczęcie kursu dla zaawansowanych

Ruszyła... :) zaawansowana grupa kursu "Zaufać sobie". W przepięknym plenerze Hotel & Restauracja Jakubus ... i z charakterystyczną dla obiektu i naszego kursu - końską dawką emocji :-)) Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie i obsłudze hote…

Czytaj dalej

21 październik, 2019

19-20.10.2019 - Roczny kurs "Zaufać sobie"

W miniony weekend uczestnicy wrocławskiej edycji kursu "Zaufać sobie" mieli okazję zapoznać się z tematem emocji i głębiej zaznajomić się z ich naturą.  Podczas drugiego z dziesięciu spotkań naszą grupę znakomicie ugościł Hotel Naturum z Rudy S…

Czytaj dalej