W jaki sposób budujesz swoje związki?

Jak podtrzymać stan zakochania? 

Czy miłość romantyczna jest gwarancją trwałego związku? 

Jak dbać o związek na każdym etapie i w czym tkwi sekret satysfakcjonującego partnerstwa?

Z takimi właśnie pytaniami pojawiła się na niedzielnym szkoleniu (2.07.2017) większość uczestników. Będąc pod wrażeniem wcześniejszych szkoleń dr Radziszewskiej-Konopki, jak i samej idei psychobiologii, uczestnicy mieli nadzieję, że odnajdą klucz do stworzenia szczęśliwego związku … Tymczasem, jak to powiedział Gilbert Renaud: Poślubiamy swoje konflikty – nasze związki są odbiciem naszych wewnętrznych konfliktów.

Okazało się, że - jak zwykle - łatwo jest nam wpaść w pułapkę złudzeń i iluzji o prostej recepcie, szczególnie jeśli chodzi o miłość. Prowadząca uświadomiła, że ilość wpływów jakim jesteśmy poddawani od wczesnego dzieciństwa, a nawet już w życiu prenatalnym (projekt cel w psychobiologii) oraz waga przekazu trans generacyjnego  w niesamowity sposób tworzą potencjalne możliwości ułożenia się naszego życia. Dotyczy to także budowanych związków i zawiązywanych relacji. Doktor Radziszewska podkreślała, że fakty te czy wydarzenia nie determinują niczego, ale tworzą potencjał do zaistnienia pewnych wydarzeń w naszym życiu.

Na to, jak będziemy układać swoje życie osobiste i tworzyć intymne relacje, ma wpływ tak wiele czynników, że po otrząśnięciu się z pierwszego szoku, wielu z nas postanowiło przyjrzeć się zarówno traidom rodzinnym, z których pochodzimy, jak i rodzinnym kodom, historiom minionych pokoleń, a także, co bardzo ważne- własnym przekonaniom na temat miłości, seksu i związków, które w sobie nosimy.

Nasze podejście do miłości, wizja romantycznych związków i uczucia od pierwszego wejrzenia została skonfrontowana ze słowami M.Scott’a Peck’a: Tymczasowe runięcie granic ego, jakim jest zakochanie, to wrodzona reakcja przedstawicieli gatunku ludzkiego na pewien układ wewnętrznych i zewnętrznych bodźców seksualnych, która zwiększa prawdopodobieństwo prokreacji, a tym samym przetrwania gatunku.  Dzięki tej konfrontacji, nawet jeśli dla niektórych z nas była bolesna,  jest szansa, że nasze związki zaczną być budowane na fundamencie świadomie podjętej decyzji, działania i aktywności, a nie tylko oczekiwania, że wszystko ułoży się według nasze wizji.

Nietrudno było także zauważyć, że wielkie wrażenie na uczestnikach niedzielnego spotkania, wywarły słowa Pani Doktor, która podkreśliła, że kobieta powinna umieć okazać wdzięczność swojemu partnerowi, a on z kolei- powinien umieć ją wysłuchać i starać się zrozumieć …

Bogatsi wewnętrznie o znajomość triad, w których żyliśmy w dzieciństwie oraz o  wiedzę, którą podzieliła się z nami dr Radziszewska, jak i pamiętając słowa Peck’ a i Renaud’a  mamy wielką szansę budować dojrzałe związki, w których obie strony będą miały możliwość wykorzystania swojego potencjału z poszanowaniem wyjątkowości drugiej osoby. Czego i sobie, i Wam życzymy :-)


_______________
Kalendarium kolejnych szkoleń z PSYCHOBIOLOGII, które prowadzi dr n.med. Marzanna Radziszewska-Konopka znajduje się TUTAJ.

Opublikowano w: tagi
  • marzanna radziszewska
  • marzanna radziszewska wrocław
  • psychobiologia
  • psychobiologia związki
  • uwikłania w związkach
  • wykład z psychobiologii
  • wykład z psychobiologii wrocław
  • związki
  • związki w perspektywie psychobiologii

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką EAP z ponad 25-letnim letnim doświadczeniem, założycielką i właścicielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia.

Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczeń i obserwacji, opracowałam autorską mapę poziomów świadomości ego, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce zawodowej. Jestem również autorką książki „(Nie)zwyczajne ja”.

Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

18 maj, 2020

Ego: kim jestem?

Narracja wokół rozwoju osobistego i duchowego operuje pojęciem „ego” w niefrasobliwy i bardzo nieprecyzyjny sposób. Prawie wszyscy używamy tego pojęcia, niewielu z nas jednak pochyla się nad jego treścią. Kim jestem? Jak siebie definiuję? Kiedy mogę mówić…

Czytaj dalej

26 kwiecień, 2020

Zagadki komunikacji

Komunikacja w kontaktach między ludźmi jest podstawowym narzędziem, dzięki któremu przekazujemy sobie informacje, wiedzę, wymieniamy się wrażeniami i uczuciami. Dla większości z nas sposób, w jaki to robimy nie stanowi przedmiotu zainteresowania. Tak się …

Czytaj dalej