Wakacje – ucieczka od codzienności?

Wakacje to dla wielu z nas najpiękniejszy i często wymarzony czas w roku.
Długo na niego oszczędzamy i w porównaniu z naszymi oczekiwaniami, niestety nie zawsze udaje nam się tak naprawdę odpocząć. Dlaczego?

Jednym z czynników jest fakt, że tak naprawdę, mylimy odpoczynek z próbą ucieczki od codzienności.
Zwykle po powrocie z wakacji lub też w trakcie, dzięki telefonom i mailom, codzienność dopada nas lub po prostu w ogóle nie opuszcza.

Na czym polega sztuka odpoczynku i co ma to wspólnego z Zen i duchowością?

Spójrzmy na samo słowo „wakacje“ i jego znaczenie. Wywodzi się ono, nie z oderwania się od codzienności,
lecz od słowa "vacare", co znaczy „pustka“ lub wskazuje na umiejętność opustoszenia umysłu z myśli.

W tym kontekście, wakacje to głęboko idąca umiejętność przerwania tego, co cały czas nam chodzi po głowie. „Vacare“ to klasyczne ćwiczenie zen, polegające na umiejętności nie kontynuowania myśli i zmartwień – przy zachowaniu pełnej świadomości. Wakacje w tym rozumieniu, to sztuka przerwania wiecznego rozmyślania, wyobrażania sobie czegoś, planowania lub rozwiązywania domniemanych problemów. Wakacje to sztuka bycia obecnym, dzięki byciu „vacare“ czyli pozbawionym natrętnych myśli, które bardziej mącą niż konstruktywnie tworzą naszą codzienność.
Tak zrozumiane i praktykowane wakacje, mogą odbywać się wszędzie i nie wymagają, ani żadnych wydatków,
ani dalekich wyjazdów. Wręcz przeciwnie: wakacje są tam, gdzie ty właśnie całą swoją obecnością jesteś.

W tym sensie, życzymy wam dobrego wypoczynku.

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką EAP z 26 letnim doświadczeniem, założycielką i właścicielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia, a także współzałożycielką Polsko-Niemieckiej Fundacji Willigisa Jaegera.


Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczeń i obserwacji, opracowałam autorską mapę poziomów świadomości ego, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce zawodowej. Jestem również autorką książki „(Nie)zwyczajne ja”.

Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

23 wrzesień, 2019

16-20 września 2019 - Ukryty przekaz choroby

Za nami pierwsza edycja nowego warsztatu autorstwa dr Marzanny Radziszewskiej-Konopki i mgr Jolanty Toporowicz, czyli treningu identyfikacji i uwalniania emocji "Ukryty przekaz choroby". W przepięknej i sprzyjającej pracy oraz skupieniu Zagrodzie Ojrzanów…

Czytaj dalej

13 wrzesień, 2019

AKCEPTACJA - różne perspektywy

Powoli i spokojnie, kojąc ciepłym światłem, nadchodzi jesień. Łagodnie zaprasza do zatrzymania się i refleksji nad życiem oraz jego zmienną naturą. Przyroda przejawiająca się w stałej przemianie, wzroście, rozkwicie, uspokojeniu i uśpieniu, prezentuje swo…

Czytaj dalej

23 sierpień, 2019

Nasze „ja” w perspektywie egocentryzmu

Żyjemy w epoce nazwanej przez Paula Crutzena antropocenem, czyli erą człowieka. Czym ona jest i  jakie ma to konsekwencje dla nas wszystkich, od 40 lat pokazuje w swojej twórczości wybitny francuski dziennikarz i fotograf Yann Arthus Bertrand  http://www.…

Czytaj dalej