Wakacje – ucieczka od codzienności?

Wakacje to dla wielu z nas najpiękniejszy i często wymarzony czas w roku.
Długo na niego oszczędzamy i w porównaniu z naszymi oczekiwaniami, niestety nie zawsze udaje nam się tak naprawdę odpocząć. Dlaczego?

Jednym z czynników jest fakt, że tak naprawdę, mylimy odpoczynek z próbą ucieczki od codzienności.
Zwykle po powrocie z wakacji lub też w trakcie, dzięki telefonom i mailom, codzienność dopada nas lub po prostu w ogóle nie opuszcza.

Na czym polega sztuka odpoczynku i co ma to wspólnego z Zen i duchowością?

Spójrzmy na samo słowo „wakacje“ i jego znaczenie. Wywodzi się ono, nie z oderwania się od codzienności,
lecz od słowa "vacare", co znaczy „pustka“ lub wskazuje na umiejętność opustoszenia umysłu z myśli.

W tym kontekście, wakacje to głęboko idąca umiejętność przerwania tego, co cały czas nam chodzi po głowie. „Vacare“ to klasyczne ćwiczenie zen, polegające na umiejętności nie kontynuowania myśli i zmartwień – przy zachowaniu pełnej świadomości. Wakacje w tym rozumieniu, to sztuka przerwania wiecznego rozmyślania, wyobrażania sobie czegoś, planowania lub rozwiązywania domniemanych problemów. Wakacje to sztuka bycia obecnym, dzięki byciu „vacare“ czyli pozbawionym natrętnych myśli, które bardziej mącą niż konstruktywnie tworzą naszą codzienność.
Tak zrozumiane i praktykowane wakacje, mogą odbywać się wszędzie i nie wymagają, ani żadnych wydatków,
ani dalekich wyjazdów. Wręcz przeciwnie: wakacje są tam, gdzie ty właśnie całą swoją obecnością jesteś.

W tym sensie, życzymy wam dobrego wypoczynku.

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką EAP z 26 letnim doświadczeniem, założycielką i właścicielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia, a także współzałożycielką Polsko-Niemieckiej Fundacji Willigisa Jaegera.


Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczeń i obserwacji, opracowałam autorską mapę poziomów świadomości ego, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce zawodowej. Jestem również autorką książki „(Nie)zwyczajne ja”.

Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

03 grudzień, 2019

Osobowość narcystyczna

Wyobraź sobie, że masz stale towarzyszące Ci poczucie niespełnienia, jakiś rodzaj wewnętrznej pustki, dotkliwie przypominającej o sobie każdego dnia. Przenikliwe poczucie braku, którego nie da się niczym ukoić. Jest Twoim doświadczeniem bez Twojej zgody i…

Czytaj dalej