Słuchaj ciała i oswój swoje emocje ... tak łatwo przychodzi nam wypowiadanie takich słów, a tymczasem wielu z nas ma problem z przyjęciem tego, co czuje, z nazwaniem tego, co pojawia się w świadomości ciała, a następnie tego, co umysł stara się "zaszufladkować".

Czym są w takim razie emocje, czy potrafimy je "oswoić" i przyjąć bez wykluczania jakiejkolwiek oraz czy wiemy jak sygnalizuje je ciało? Czy w ogóle chcemy zbliżyć się do tej przestrzeni?

Niestety, ale w wielu kręgach "bycie emocjonalnym” traktowane jest jak wada, brak dojrzałości czy rozsądku. Co ciekawe, prawie wszyscy tęsknimy za emocjami. Z podekscytowaniem chodzimy do kina na wzruszający film, czytamy powieści wyciskające łzy oraz słuchamy muzyki, która porusza do głębi. Jednocześnie ukrywamy własne emocje (a może je po prostu chronimy?) i wolimy koncentrować się na "obcych".

Zastanówmy się w jakim celu wkładamy tyle energii w to, aby "nie czuć", a jednocześnie szukamy tej emocjonalnej pełni na zewnątrz. Odpowiedź jest prosta: emocje to życie, ciągnie więc nas do jego centrum! Jednocześnie odcinamy się od nich, aby chronić siebie, swoje wewnętrzne zranienia, rany - często już z dzieciństwa. Jednak odcina nas to od życia, bowiem zablokowanie trudnych dla nas emocji oznacza blokadę także na te uważane powszechnie za przyjemne.  Pamiętajmy, emocje są esencją życia i zawsze będziemy ich szukać, nawet jeśli zaprzeczymy własnym.

Jak w takim razie uczynić pierwszy krok "ku czuciu się"? Zacznijmy od odkrywania i rozwijania, krok po kroku, świadomości ciała. Oswajajmy się z reakcjami ciała na emocje i uczmy odszyfrowywać historie, które ciało zapisało przez te wszystkie lata ... 

Jeśli jesteście gotowi na ten pierwszy krok, to zapraszamy w dniach 10-11 marca 2018 na warsztat Agnieszki Bonar-Sadulskiej :-)

Szczegóły i zapis ---> TUTAJ

Opublikowano w:

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką EAP z 26 letnim doświadczeniem, założycielką i właścicielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia, a także współzałożycielką Polsko-Niemieckiej Fundacji Willigisa Jaegera.


Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczeń i obserwacji, opracowałam autorską mapę poziomów świadomości ego, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce zawodowej. Jestem również autorką książki „(Nie)zwyczajne ja”.

Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

03 grudzień, 2019

Osobowość narcystyczna

Wyobraź sobie, że masz stale towarzyszące Ci poczucie niespełnienia, jakiś rodzaj wewnętrznej pustki, dotkliwie przypominającej o sobie każdego dnia. Przenikliwe poczucie braku, którego nie da się niczym ukoić. Jest Twoim doświadczeniem bez Twojej zgody i…

Czytaj dalej