Słuchaj ciała i oswój swoje emocje ... tak łatwo przychodzi nam wypowiadanie takich słów, a tymczasem wielu z nas ma problem z przyjęciem tego, co czuje, z nazwaniem tego, co pojawia się w świadomości ciała, a następnie tego, co umysł stara się "zaszufladkować".


Czym są w takim razie emocje, czy potrafimy je "oswoić" i przyjąć bez wykluczania jakiejkolwiek oraz czy wiemy jak sygnalizuje je ciało? Czy w ogóle chcemy zbliżyć się do tej przestrzeni?


Niestety, ale w wielu kręgach "bycie emocjonalnym” traktowane jest jak wada, brak dojrzałości czy rozsądku. Co ciekawe, prawie wszyscy tęsknimy za emocjami. Z podekscytowaniem chodzimy do kina na wzruszający film, czytamy powieści wyciskające łzy oraz słuchamy muzyki, która porusza do głębi. Jednocześnie ukrywamy własne emocje (a może je po prostu chronimy?) i wolimy koncentrować się na "obcych".


Zastanówmy się w jakim celu wkładamy tyle energii w to, aby "nie czuć", a jednocześnie szukamy tej emocjonalnej pełni na zewnątrz. Odpowiedź jest prosta: emocje to życie, ciągnie więc nas do jego centrum! Jednocześnie odcinamy się od nich, aby chronić siebie, swoje wewnętrzne zranienia, rany - często już z dzieciństwa. Jednak odcina nas to od życia, bowiem zablokowanie trudnych dla nas emocji oznacza blokadę także na te uważane powszechnie za przyjemne.  Pamiętajmy, emocje są esencją życia i zawsze będziemy ich szukać, nawet jeśli zaprzeczymy własnym.


Jak w takim razie uczynić pierwszy krok "ku czuciu się"? Zacznijmy od odkrywania i rozwijania, krok po kroku, świadomości ciała. Oswajajmy się z reakcjami ciała na emocje i uczmy odszyfrowywać historie, które ciało zapisało przez te wszystkie lata ... 


Jeśli jesteście gotowi na ten pierwszy krok, to zapraszamy w dniach 10-11 marca 2018 na warsztat Agnieszki Bonar-Sadulskiej :-)


Szczegóły i zapis ---> TUTAJ

Opublikowano w: tagi
  • kurs rozwoju osobistego
  • rozwój osobisty warsztaty
  • rozwój osobisty wrocław

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką EAP z ponad 25-letnim letnim doświadczeniem, założycielką i właścicielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia.

Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczeń i obserwacji, opracowałam autorską mapę poziomów świadomości ego, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce zawodowej. Jestem również autorką książki „(Nie)zwyczajne ja”.

Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

18 maj, 2020

Ego: kim jestem?

Narracja wokół rozwoju osobistego i duchowego operuje pojęciem „ego” w niefrasobliwy i bardzo nieprecyzyjny sposób. Prawie wszyscy używamy tego pojęcia, niewielu z nas jednak pochyla się nad jego treścią. Kim jestem? Jak siebie definiuję? Kiedy mogę mówić…

Czytaj dalej

26 kwiecień, 2020

Zagadki komunikacji

Komunikacja w kontaktach między ludźmi jest podstawowym narzędziem, dzięki któremu przekazujemy sobie informacje, wiedzę, wymieniamy się wrażeniami i uczuciami. Dla większości z nas sposób, w jaki to robimy nie stanowi przedmiotu zainteresowania. Tak się …

Czytaj dalej