Współczucie, empatia czy współodczucie - podobieństwa i różnice. Cz. II.

W zwyczajnej, ludzkiej perspektywie relacje to podstawowy aspekt naszego emocjonalnego życia i między innymi od ich jakości zależy poziom przeżywanego dostatku i spełnienia każdego człowieka.

W zwyczajnej, ludzkiej perspektywie relacje to podstawowy aspekt naszego emocjonalnego życia i między innymi od ich jakości zależy poziom przeżywanego dostatku i spełnienia każdego człowieka.

Współczucie, empatia i współodczucie to terminy, które bardzo często używane są zamiennie i wydawać się może, że mówią o tym samym. Wszystkie odnoszą się do doświadczania relacji z ludźmi, możliwości „kochania” i jedności z innymi, pokazując jednocześnie poziom dostępu do naszych receptorów, otwartych na akceptujące odzwierciedlenie drugiego człowieka. Przestrzeni, w której doświadczamy jakości naszych relacji.

Współczucie: „współczuję ci, ja tak nie mam

To postawa z poziomu egocentrycznego, która mówi: widzę, że cierpisz, jest Ci źle, ale nie mam z tym nic wspólnego (często towarzyszy temu ulga, że sytuacja nie dotyczy nas samych, poczucie emocjonalnego oddzielenia). Reakcją jest zazwyczaj deklaracja: mogę Ci pomóc/powiem Ci co i jak możesz zrobić, żeby tak nie było, albo zostawię Ci twoje sprawy, nie będę się „wtrącać”.

Skrajnym przejawem współczucia jest brak reakcji na przemoc, obojętność na potrzeby osób nie związanych z nami bezpośrednio i nie przynoszących nam korzyści.

Empatia: „czuję twój ból/radość, jestem z tobą w tym, co przeżywasz, nie jesteś sam

To postawa z pogranicza egocentryzmu i poziomu dojrzałego, prowadzi do uczucia jedności w tym doświadczeniu i zawężenia pola percepcji wyłącznie do tego jednego uczucia; daje ciepłą, życzliwą reakcję. Dotyczy wyłącznie uczuć, które są nam znane. „Empatia” nie uruchomi się na niedoświadczone przez siebie uczucia. Przeżywamy wówczas bardziej swoje uczucia jako rezonans na wyczuwane w innych podobne stany emocji. Współgramy z nimi. Ten zakres dostępu do receptorów wrażliwości powoduje skupienie się na wspólnie doświadczanym uczuciu, zazwyczaj pomijając (wykluczając) kontekst sytuacji/ i różnice. Prowadzi to zazwyczaj do egocentrycznej oceny sytuacji (dobre/złe, sprawiedliwe/niesprawiedliwe, pożądane/nieakceptowane). Współdzielimy z osobą określone uczucie i oddzielamy je od reszty doświadczenia, które w tym miejscu wykluczamy.

Skrajnym przejawem empatycznego współodczuwania jest zaangażowanie się w ratowanie innych ludzi z sytuacji, w których tkwią nie podejmując wysiłku zmiany sytuacji. 

Współodczucie: „doświadczam twojego świata, zrozumiałam/szanuję twój świat, czuje ulgę, doświadczam lekkości i wolności

To perspektywa pełnej zaangażowania i ciekawości drugiego człowieka, uwagi połączonej z pozbawioną oceny intencją zrozumienia sytuacji. „Wejście” w świat innej osoby z otwartością serca. Przestrzeń poznania poza egocentrycznymi filtrami, które się w niej rozpuszczają. Doświadczamy wówczas jasności tego, co się dzieje i samo to doświadczenie daje ulgę i pokazuje kierunek działania, następny krok do jego podjęcia. Wszystko dzieje się samoistnie, zanurzone w czystej, akceptującej jasności i percepcji wolnej od wysiłku i emocji. Można to porównać do stanu doświadczenia rzeczywistości bez zasłon i zakłóceń, którego konsekwencją jest emocjonalna ulga i lekkość niezależnie od treści informacji, których jesteśmy świadkami.

Samo doświadczenie tej przestrzeni zmienia rzeczywistość w zgodzie ze swoim porządkiem. Nie ma w tym miejsca na nasze opinie czy egocentryczne wyobrażenia, jak powinno być, jednocześnie staje się oczywiste, że to właściwa droga 😊

Im szersza jest perspektywa poziomu naszej świadomości, tym lżejsze i ciekawsze jest nasze codzienne bycie a filtry przesłaniające dostęp radości życia i poczucia spełnienia - słabsze. Podróż w głąb siebie, paradoksalnie, otwiera przed nami przestrzeń wolności i zachwytu nad pięknem i różnorodnością życia, sztuką kochania wszystkiego, co się pojawia. Zmienia też perspektywę jakości życia, wzbogacając ją o poczucie wolności i spełnienia wolnego od egocentrycznych korzyści, które w codzienności najmocniej przesłaniają dostęp do doświadczania tego, kim naprawdę jesteśmy - bezwarunkowej miłości.

Wszystkie osoby zainteresowane tematyką współodczuwania zapraszamy również na roczny kurs rozwoju osobistego „Zaufać sobie”: https://euphonia.pl/kurs-roczny-zaufac_sobie/

Wpis do pobrania:
Wspolczucie_empatia_wspolodczucie_cz.II_06.05.2019

Opublikowano w: tagi
  • empatia
  • empatia a współodczucie
  • mapa poziomów świadomości
  • mapa poziomów świadomości ego
  • rozwój świadomości
  • współczucie
  • współczucie a empatia

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jolanta Toporowicz, psychoterapeutka z prawie 30 letnim doświadczeniem zawodowym.
Twórczyni Mapy poziomów świadomości ego MapaJa oraz Rocznego Kursu "Zaufać sobie". Autorka książek: "(Nie)zwyczajne ja" i "MapaJa Jakość życia w świetle poziomów świadomości ego. Prowadzi kursy, treningi, indywidualne konsultacje i mentoring.


Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

12 lipiec, 2021

Zmiana

Pomimo pięknego lata wisi nad nami widmo zagrożenia. Media nie zaprzestają informowania o nim, jak i o jedynie słusznym rozwiązaniu. W prosty i przewidywalny sposób rodzi się konflikt między ludźmi, którzy różnią się sposobem rozumienia tego, co się dziej…

Czytaj dalej

31 maj, 2021

Zagadka powtarzających się scenariuszy.

Zagadka powtarzających się scenariuszy. Nowa rzeczywistość, od kilkunastu miesięcy stawiająca nas przed faktem nieuchronnych zmian staje się coraz bardziej wymagająca. Zmienia się nasz sposób myślenia, styl życia, edukacji, pracy i ochrony zdrowia. Chaos …

Czytaj dalej