Zawołaj uczucia po imieniu

Zadowolenie, satysfakcja i duma. Radość. Takich uczuć chcemy, ‘pozytywnych’, tak  ma być. A  trudniejsze? Te niechciane? Smutek, gdy straciliśmy  coś cennego,  złość, gdy  zawiodła nas  bliska osoba? Zakopać, szybko ukryć, zabrać z pola widzenia, wypędzić do symbolicznej Dzielnicy Niechcianych Uczuć. Tego zazwyczaj pragniemy, żeby  szybciej, żeby  łatwiej, i miejmy to już za sobą. Jestem zawsze miła. Doskonale sobie radzę. Po co się smucić. Nic się nie stało.

Co dzieje  się, gdy zsyłamy  trudne, niechciane i  mało akceptowane kulturowo uczucia, takie jak wściekłość lub  rozpacz na banicję, do Niechcianej Dzielnicy? Ku naszemu  zaskoczeniu, wraz z nimi odchodzą ich sąsiedzi, bardziej przez  nas akceptowani, tacy jak miłość lub prawdziwa radość. Dzieje się tak, jakby uczucia zawarły tajne porozumienie: nie chcesz jednego z nas, to wyprowadzamy się wszyscy.

Historia początek  swój ma w dzieciństwie. Za mali by poradzić sobie z nieczułością  rodzica, brakiem wsparcia, gdy tego potrzebowaliśmy, zbudowaliśmy mury i zasieki, by odgrodzić się od kolejnego zranienia i bólu. Tam nie wolno, to boli,  już nigdy więcej. Stopniowo jednak, gdy mur staje się coraz wyższy, przestajemy dostrzegać  świat i innych ludzi  z ich pięknem i możliwościami. Mechanizmy obronne, strach przed ponownym zranieniem tak bardzo przesłaniają nam pole widzenia, że  zapominamy sprawdzić, czy bombardowanie już ustało i można wyjść ze  schronu. Mur staje  się na tyle szczelny,  że powstrzymuje nie tylko trudne dla nas uczucia, ale blokuje także te upragnione, takie jak radość i miłość.

Zatrzymajmy się na chwilę. Bolesne i niechciane uczucia skrywają najcenniejszą część nas samych. To serce, tętniące życiem, piękne. Żywe, a więc podatne na  zranienia. Wrażliwe.

Może zaryzykować? Zamiast  uciekać  od ran i niełatwych zakątków - odwiedzić miejsce, zamieszkane przez niechciane i trudne  uczucia i sprawdzić, kto tam mieszka. To niełatwa wyprawa, poprośmy  więc przyjaciół o  wsparcie, niech towarzyszy nam mądry  terapeuta.

Za murami smutku,  niechęci, wieloletniego  ‘nic nie czuję’ odkryjemy, że obszary, do tej pory niechętnie przez nas odwiedzane to tętniące życiem miejsce. Słychać tu  płacz i śmiech, na  ulicach Nienawiść tańcuje z Miłością, a sąsiadem Złości jest Radość. Mieszka tu wszystko, czego trzeba nam do pełnego, dostatniego życia.

Czas na od dawna odkładaną wizytę!

 

 

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką EAP z 26 letnim doświadczeniem, założycielką i właścicielką Instytutu Rozwoju Osobistego Euphonia, a także współzałożycielką Polsko-Niemieckiej Fundacji Willigisa Jaegera.


Korzystając ze swojej wiedzy, doświadczeń i obserwacji, opracowałam autorską mapę poziomów świadomości ego, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce zawodowej. Jestem również autorką książki „(Nie)zwyczajne ja”.

Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

02 styczeń, 2020

Kiedy choruje nasza kobiecość?

Wybiegając nieco poza materialistyczny paradygmat i właściwe mu rozumienie chorób i ich przyczyn, przyjrzyjmy się temu, czym jest kobiecość w swojej naturze. Czujesz się kobietą, piękną i zmysłową, masz w sobie wyrazistą i pełną energii radość życia. Eksp…

Czytaj dalej

19 grudzień, 2019

Pokora w perspektywie poziomów świadomości

Grudzień, wraz ze swoim świątecznym nastrojem, sprzyja refleksji nad wartościami, w zgodzie z którymi żyjemy. W każdej pojedynczej chwili stwarzamy jakość naszej codzienności, a w rezultacie też i naszą zewnętrzną rzeczywistość. Decyzje, które podejmujemy…

Czytaj dalej

16 grudzień, 2019

14-15.12.2019 - Roczny kurs "Zaufać sobie"

Za nami ostatnie w tym roku zajęcia kursu "Zaufać sobie". W świątecznej atmosferze hotelu Jakubus uczestnicy kursu V edycji i edycji zaawansowanej mierzyli się z tematem osobowości i trenowali sposoby komunikacji z równych poziomów świadomości. Wszystkim …

Czytaj dalej