Zmiana

Pomimo pięknego lata wisi nad nami widmo zagrożenia. Media nie zaprzestają informowania o nim, jak i o jedynie słusznym rozwiązaniu. W prosty i przewidywalny sposób rodzi się konflikt między ludźmi, którzy różnią się sposobem rozumienia tego, co się dzieje. Jeśli ulegniemy tej odruchowej reakcji i próbie przeforsowania własnej racji, niezależnie od tego jak ona brzmi, stworzymy sytuację, w której strach, niepewność jutra, szukanie szybkich rozwiązań będzie eskalować, tworząc podziały, nienawiść i wojnę. Długotrwały stres obniży naszą odporność, a skupienie się na walce z przekonaniami innych ludzi oddali nas od szukania rozwiązań, które wymagają zmiany paradygmatu. Materialny dobrobyt, do którego przyzwyczailiśmy się w ostatnich kilkudziesięciu latach sprawił, że dominującym stylem życia stała się egocentryczna realizacja własnych celów i wizji, tudzież pomnażanie własnego dorobku. Zawęziliśmy nasze horyzonty do osobistego podwórka i potrzeba rozumienia innych ludzi przestała być istotna. Zastąpiły ją techniki zarządzania ludźmi i radzenia sobie z tymi, którzy stanęli na tej drodze. 

Niezależnie od tego, czy prowadzimy własne biznesy, bierzemy udział w korporacyjnej rzeczywistości, czy z poczuciem szlachetności jesteśmy częścią rozwojowych i duchowych środowisk: miejmy świadomość, że każda tendencja do oceny innych ludzi zawsze zabarwiona jest poczuciem bycia lepszym, jest więc przejawem wąskotorowego egocentryzmu i arogancji. Czy zechcemy zmienić wektor podejmowanej zmiany z urządzania świata po swojemu na dostrojenie się do praw, jakim rządzi się Życie? Czy zechcemy uświadomić sobie, ze absolutnie pierwotną wartością Życia i jego porządku jest jedność i bezwarunkowa miłość? Jedność różna od symbiotycznego zlana  z innymi i nieprzytomnego trwania w wyobrażeniach.  Miłość wolna od osobistych przyjemności i euforycznych stanów ducha, obejmująca wszystko, co się w niej zawiera niezależnie od tego, co w potocznym rozumieniu jako ludzie zwykliśmy nazywać właściwym. Jesteśmy RÓŻNI w swoich potencjałach, co nie eliminuje naszej RÓWNOWAŻNOŚCI wobec Życia. W tej perspektywie nie wykluczamy też reakcji w postaci szacunku do Praw jakimi rządzi się Życie, pokory wobec własnej bezradności w doświadczaniu jego konsekwencji oraz respektu do ograniczeń i ciemnej strony każdego z nas.

Autor Jolanta Toporowicz 

Opublikowano w: tagi
  • jak rozwijać świadomość
  • jolanta toporowicz
  • rozwój osobisty

O autorze

Jolanta Toporowicz

Jolanta Toporowicz, psychoterapeutka z prawie 30 letnim doświadczeniem zawodowym.
Twórczyni Mapy poziomów świadomości ego MapaJa oraz Rocznego Kursu "Zaufać sobie". Autorka książek: "(Nie)zwyczajne ja" i "MapaJa Jakość życia w świetle poziomów świadomości ego. Prowadzi kursy, treningi, indywidualne konsultacje i mentoring.


Zobacz również

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

31 maj, 2021

Zagadka powtarzających się scenariuszy.

Zagadka powtarzających się scenariuszy. Nowa rzeczywistość, od kilkunastu miesięcy stawiająca nas przed faktem nieuchronnych zmian staje się coraz bardziej wymagająca. Zmienia się nasz sposób myślenia, styl życia, edukacji, pracy i ochrony zdrowia. Chaos …

Czytaj dalej

15 luty, 2021

Emocje i uczucia - esencja życia.

Emocje i uczucia- esencja życia. Kiedy jesteśmy szczęśliwi, pełni entuzjazmu, radości, czy zachwytu, oddychamy pełną piersią doświadczając życia. Nie bez powodu mówimy o stanie zadowolenia i przepełniającej nas energii „czuję, że żyję”. To momenty, w któr…

Czytaj dalej