Psychobiologia: układ hormonalny i choroby autoimmunologiczne

wykład w formie stacjonarnej i online

Rozpocznij

Informacje organizacyjne

Termin

12.07.2020

niedziela 9.00-16.00

Forma zajęć

wykład

z panelem pytań

Miejsce

Hotel GRAPE Wrocław

+ Online

Cena

430 zł z VAT

Opis wykładu

W skład układu hormonalnego wchodzą tzw. gruczoły wydzielania wewnętrznego. Ich wspólną cechą jest wytwarzanie substancji, które wydzielane są do krwi i przenoszone do wszystkich narządów ciała. Hormony wytwarzane przez tarczycę, przytarczyce, wyspy trzustkowe, nadnercza, szyszynkę, przysadkę mózgową regulują procesy życiowe we wszystkich komórkach organizmu. Zakłócenie ich pracy przekłada się więc na wiele dysfunkcji w naszym ciele. Co – na poziomie emocjonalnym – sprawia, że pojawia się nad- lub niedoczynność gruczołów wydzielania wewnętrznego, połączona z zanikaniem narządu, czy nowotworowym rozrostem? Dlaczego przeżycie tego samego zdarzenia u jednego może zaowocować spadkiem lub zanikiem funkcji gruczołu, zaś u innego wzmożoną produkcją hormonów?

Choroby autoimmunologiczne są w dzisiejszych czasach istotnym problemem społecznym. Dotykają różnych narządów i układów ciała – od tarczycy, poprzez układ pokarmowy, kostno-stawowy po układ nerwowy. Dla każdej z nich charakterystyczny jest inny zestaw tzw. biologicznych konfliktów, ale mają jeden wspólny mianownik – organizm traktuje własne tkanki jak obce i dokonuje swoistego samozniszczenia. Podczas wykładu przedstawione zostanie spojrzenie z perspektywy psychobiologii na takie choroby, jak choroba Hashimoto, Gravesa – Basedowa, Leśniowskiego – Crohna, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów, cukrzyca typu I, stwardnienie rozsiane.

Namierzenie programów i przekonań, które determinują nasz sposób reagowania na życiowe okoliczności i ich transformacja mogą stać się kamieniem milowym na drodze do wyzdrowienia.

W programie

 • poznanie podstawowych mechanizmów, jakie zachodzą na poziomie ciała pod wpływem emocji
 • poznanie natury emocji i specyfiki ich oddziaływania na układ hormonalny, w tym tarczycę, przytarczyce, wyspy trzustkowe, nadnercza, szyszynkę, przysadkę mózgową
 • poznanie funkcji choroby z poziomu praw biologii i praw systemowej zależności rodzinnych oraz rodowych
 • poznanie wybranych chorób autoimmunologicznych i problemów układu hormonalnego (choroba Hashimoto, Gravesa – Basedowa, Leśniowskiego – Crohna, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów, cukrzyca typu I, stwardnienie rozsiane) oraz ich wielowymiarowych przyczyn
 • konkretne przykłady z praktyki dr Marzanny Radziszewskiej      

Zapraszamy

 • wszystkie osoby, które szukają nowych sposobów leczenia chorób autoimmunologicznych i problemów z układem hormonalnym
 • osoby cierpiące na dolegliwości takie, jak choroba Hashimoto, Gravesa – Basedowa, Leśniowskiego – Crohna, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów, cukrzyca typu I, stwardnienie rozsiane itp.
 • osoby, poszukujące wsparcia w leczeniu tradycyjnymi metodami
 • rodziców dzieci, opiekunów osób cierpiących z powodu chorób autoimmunologicznych lub dolegliwości, związanych z funkcjonowaniem układu hormonalnego
 • lekarzy, pielęgniarki, psychologów, psychoterapeutów pracujących z objawami psychosomatycznymi
 • wszystkie osoby zainteresowane szerszą perspektywą rozumienia jakości życia i jej przejawów na poziomie biologii
 • wszystkie osoby otwarte na nowy paradygmat rozumienia zdrowia i choroby

Agenda

/Spotkanie ma charakter szkolenia i umożliwia zdobycie wiedzy nie tylko teoretycznej, ale także poznania konkretnych przypadków wraz z ich interpretacją z perspektywy lekarza łączącego wiedzę akademicką z psychobiologią/

     
 • 9:00 – przywitanie i przedstawienie prowadzącej

 • 9:05-12.30- I część wykładu

 • 12:30- 13:30 – przerwa na lunch*

 • 13:30- 15:30 – II część wykładu

 • 15:30-16:00 – Panel pytań i odpowiedzi dla uczestników


*Około 12.30 zaplanowana jest godzinna przerwa obiadowa. Uczestnicy mogą w tym czasie udać się na lunch w okolicy lub też zamówić indywidualnie obiad na miejscu, w hotelowej restauracji (nie ma potrzeby wcześniejszego zamawiania obiadu lub informowania nas z chęci skorzystania z tej opcji)

Prowadząca

Marzanna Radziszewska

dr n.med. Marzanna Radziszewska

Lekarz medycyny akademickiej z wieloletnim, bogatym dorobkiem naukowym i klinicznym, praktyk Psychobiologii z dziesięcioletnim doświadczeniem, wykładowca, twórczyni autorskiego programu Akademii Psychobiologii, założycielka i właścicielka Vedica.


Jeżeli chcą Państwo uzyskać więcej informacji na temat kursu, wolnych miejsc i płatności, prosimy o kontakt z Instytutem.

Marta Bilińska-Rochewicz

telefon: +48 501 805 464

e-mail: marta.rochewicz@euphonia.pl